rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Antep Mutfağı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Türk mutfağında kebabın önemi nedir?

Türk mutfağında kebabın önemi fazla büyüktür, şöyle restetonlara baktığınızda evlere baktığınızda hele hele Anadolu’da evlere baktığınızda pazar günü Antep’te bütün mesire yerleri doludur. Şöyle ormana baktığınızda mangal yüzünden bütün ormanın yandığını zannedersiniz. Ya İstanbul ya da büyük şehirlerimizde koşul nedir? Bugün hangi restorana gitseniz 1000-1500 şahsiyet restoranlar var, bu da kebabın önemini anlatıyor bizlere. bununla birlikte damak zevkimizi anlatıyor, bugün Anadolu’da olsun batıda olsun İç Anadolu’da olsun bitmiş kebabın olağanüstü bir önemi olduğunu görüyoruz. Fakat bunu dile getiriyor muyuz hayır, lakin hakiki olarak biz kebabı seven bir milletiz.

Antep kebabının özellikleri nelerdir?

Dünya’da en iyi kabapı Türkiye’ de yapılır, Türkiye’büyükbaba Antep’te yapılır, Antep kebabının özellikleri fazla fazladır ilk olarak çok sağlıklıdır Antep kebabı, bir çok yerde et sade yenirken Antep’te bunun tersine kış mevsiminde soğan kebabı ile birlikte yenir. Soğan kebabının yanında nar pekmezi ile sunuma verilir ve genelde soğan kebabının yanında turp verilir. Bu şekilde tüketilen Antep kebabı şahane leziz ve çok sağlıklı olur. Yaz mevsiminde sonsuzdur, yazın yanına ne yiyebilirsiniz patlıcan, domates, biber şöyle lavaşın içine sarıldığı vakit tadına doyum olmaz, Antep kebabının. birincil bahar yeni dünya meyvesinin hafif ekşimsi lezzeti ile harmanlanınca harikulade lezzetine doyamayacaksınız.

Kebap pişirmenin püf noktaları nelerdir?

Kebap pişirmenin püf noktaları, pişireceğimiz kebaba göre değişir. Örneğin bir kuşbaşılı yapıyorsanız yani küte kebabı yapıyorsak bunu fazla fazla kurutmamız gerekir, ama içi de pembe renk olması gerekir piştikten daha sonra derhal çekmeniz gerekir. Kıyma kebabı yine öyle kurutmuyacağız. Patlıcanlı yapıyorsanız şişin dört tarafını çevireceğiniz yani her tarafı ateş görecek. Eğer patlıcanlar yumuşamış sa kebabı bir barbar alacaksınız hafif su koyup kabın ağzını kapatacaksınız terlemey bırakacaksınız. Eğer soğan kebabı yapıyorsak mutlaka soğan kebabını pişirdikten daha sonra bir tencereye alıp, üzerine nar pekmezi sulandırıp gezdirerek ek edip azıcık pul biber ve karabiber atacağız ağzını kapatacağız yine terleteceğiz. Bir sarımsak kebabı yapıyorsak tine ateşi gördükten sonra bir çukur barbar alıp, üzerine su koyacağız terleteceğiz. Yani bazı kebaplar terletilerek yenir bazıları gönder yenir, direk yenenleri ateşin üzerinde çok kurutmayacağız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın