rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Rize’nin Örf Ve Adetleri

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
15111

Her yörenin farklı bir yaşam tarzı vardır. Kendine özgü örf ve adetleri vardır. Bugün sizlere Rize’nin örf ve adetlerinden olan birkaç şeyden bahsetmek istiyoruz..

Rize, Doğu Karadeniz Bölge’sinin en güzide yerlerindendir.  Hareketli bir yaşam tarzına sahip olan Rize’liler genelde ilk olarak komik fıkraları ile akıla gelir. Delikanlıları Karadeniz gibi deli doludur. Bayanları ise Karadeniz gibi hem hırçın hem de delikanlıdır. Her yörenin kendine ait bir lehçesi olduğu gibi buranın lehçesi de Lazca dır. Biz gençler olarak Lazca konuşanları çok anlamasak da dinlemesi bile bizlerin kulağına hoş gelir. Hele o sabah kahvaltılarımızın olmazsa olmazı olan muhlama bizim hamsi ve çaydan sonraki hayat felsefemizdir .

Rize halkı genelde başka yerden ne kız alır, ne kız verir.Eğer yakın çevrede bekar kız/erkek yok ise anca o zaman dışarıdan kız alınır ve dışarıya kız verilir. Her ne kadar aile büyükleri evlatlarının görüşünü alsa da son söz gene aile büyüklerin dedir. Eski zamanlardan kalma beşik kertme olayı burada da vardır. Fakat günümüzde bu adet ortadan kalkmıştır. Kız istemeye giderken erkek tarafından sözcü olan kişi çorabının birini farklı birini farklı giyer. Kız verilir ise tabanca veya tüfek atılır. Nişanı ise nikah kıyılmadan önce sadece kadınlar arasında yapılır ve birçok hediye getirilir. Kına gecesinde ise, sadece yakın akrabalar horona girebilir onun dışında uzaktan olan kişiler horona giremez. Düğün zamanı ise, erkek evinde eğlence olduktan sonra kız evine gidilir. Kızı almak için eve damat giremez. Önce her yörede de olan bahşiş uygulaması burada da geçerlidir. Kapı açıldıktan sonra gelini almak için gelin odasına kayın peder girer. Yengeye ve geline bahşiş vererek  gelinin duağını açar. Ardından erkek evine yola çıkılır. Eve yaklaştıkça kız tarafı daha da nazlanır ve başka şeyler isteyerek işi daha da zora koşar. Eee ne de olsa kız evi naz evi Rize’nin olmazsa olmazı olan tulum zurna,mızıka, akordeon veya kemençe ile horon tepilir ve birçok farklı eğlenceler yapılır.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
15111

Yorum bırakın