rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Rize’de En İyi Muhlamayı Nerede Yeriz?

Ayder’de Ne Yenir?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Ayder’in huzur dolu olan yeşil doğasını gezdiğiniz zaman o güzel alan sizi acıktıracaktır. Ayder’e gidip de meşhur muhlamasını ve ballarını başka yerde bu kadar lezzetli bir şekilde tadamazsınız. Rize’nin merkezinde de bu lezzetler var tabi ki ancak Ayder’in manzarası, güzelliği karşısında bu lezzeti tatmak daha da güzel gelecektir sizin için. Ayder’in restoran seçenekleri, Karadeniz’in meşhur olan lezzetlerini sizlere en iyi şekilde tattıracaktır.

Ayder’de ne yiyeceğinizi merak ediyorsanız size açıklayalım;

Doğasında yeşilin ayrı ayrı tonlarını bulunduran bu yaylada halkın misafirperver oluşu ve kaliteli restoranlar sizi oradan aç bir şekilde göndermeyecektir. Özellikle muhlama ya da diğer adıyla muhlama yemenizi tavsiye ederiz. Bu lezzet genelde sabah kahvaltısında tercih edilse de günün her öğünü yenebilir. Yeşillik karşısında mısır ekmeği eşliğinde elinizde çayınızla yiyeceğiniz muhlama damak zevkinize ayrı bir güzellik katacaktır.

Manzara eşliğinde bunların dışında turşu kavurmalar, kavurmalar, yağlar, ballar, karalahana sarması, karalahana çorbası gibi lezzetleri de denemenizi tavsiye ederiz.

Ayder’e gezmeye gittiyseniz restoran konusunda da sıkıntı çekmezsiniz. Yemek yenilecek yerleri yaylaya çıkarken sağlı sollu sıralanmış halde görürsünüz. Karadeniz yemeklerini tatmak için Ayder’e özellikle gidenler vardır, gezi yerine sırf yemekleri için giden çoğunluk bir gidince bir daha vazgeçemez.

Ayder’de aynı zamanda Rize merkezde olan yemeklerin aynısı yapılır örnek olarak karalahana bakımından zengin olan bu bölge karalahana yemekleri ile de ünlüdür; helle çorbası, çohala, lahana dolması, lahana ezmesi, lahana haşlaması, vurma lahana, lahana sarması gibi birçok lahana yemekleri de vardır. Burada hamsi yemeyi de unutmamanızı tavsiye ederiz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Rize’ye gidip Ayder’e çıkıp da mısır unu, tereyağ, koloit peyniri ile yapılan muhlamayı, sıcacık Rize çayıyla birlikte denemezseniz çok şey kaçırırsınız.

Ayder’in En Çok Tercih Edilen Restoranları

Rize’deki restorantlar yaz ve ilkbahar aylarında meşhur Karadeniz turlarıyla gelen misafirlerine bakıyor. Yine yukarıda anlattığımız gibi Ayder’in restoranları yaylaya çıkarken yol üzerinde olduğu için rahatlıkla ulaşım sağlanılıyor.

Manzara eşliğinde lezzetleri tatmak birçok kişi için daha da cazip geliyor. Sadece turlarla gelen değil Fırtına deresine Rafting yapmaya gidenler o bölgeyi gezdikten sonra yaylada lezzetlerin tadına bakıp öyle yoluna devam ediyor. Eğer sizinde yolunuz düşerse mutlaka buradaki lezzetlerin tadına bakmanızı tavsiye ederiz. Karadeniz’e gidip her bölgesinde meşhur yemeklerini bulabilirsiniz ancak Ayder yaylasına çıkıp doğa eşliğinde bu meşhur lezzetleri tatmanız ayrı bir tat verecektir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın