rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Rize’nin Yöresel Yemekleri

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

MUHLAMA

Özellikle Hemşin bölgesinde üretilen peynir ile yapılan muhlama, Rize ve çevresinde yüzyıllardır bilinen bir yemektir. Rize’nin en önemli yerel yemeklerinden biri olan Muhlama hem tok tutma hem de enerji verme özelliğine sahiptir. Yayla turizminin ön planda olduğu Rize’de hemen hemen her işletmenin menüsünde yer alır.

LAZ BÖREĞİ

Aslında Laz böreği kutlamaların gerçekleşeceği zaman yapılan bir tür hamur tatlısıdır. Fakat daha sonra işletmelerin menülerinde yer almaya başlamış ve çok beğenilmiştir. O yüzden Rize’de hemen hemen pek çok yerde bulabilirsiniz.

Tarifi : Böreğin içine konulacak olan malzemeler (buğday unu, süt, yumurta, şeker, tuz ve muhallebi) kaynatılır. Sonrasında buğday unundan yufkalar açılır. Tepsiye ilk olarak dört adet yufka serilir. Ardından hazırlanan muhallebi dizilen yufkanın üzerine dökülür. Muhallebi döküldükten sonra bunun üzerine altı kat daha yufka konulur. Üzerine eritilmiş tereyağ döküldükten sonra fırına verilir. Piştikten sonra da son işlem olan şerbet dökülür.

HAMSİLİ KOLİ (HAMSİLİ EKMEK)

En az bir yıllık ayıklanmış salamura hamsiden yapılır. Kılçığı alınmış hamsi, elenmiş mısır unu ve bol yeşillik ile yoğrulur. Ve ortaya parmaklarınızı yiyeceğiniz bir lezzet çıkar. 

MISIR EKMEĞİ

Yörede mısır ekmeğine Lazut ekmeği denilmektedir.

LAHANA SARMA

Lahana ve karalahana yörede pek çok yemek çeşidinin ana malzemesidir. Sarma dolma da doğal olarak karalahanadan yapılıyor. Orkun’la yıllardır dolma kavgası yaparız. O üzüm yaprağından olanı bense karalahana dolması daha güzel derim. Hala ikimizin de fikri değişmedi bu konuda

KARALAHANA ÇORBASI – KARALAHANA YEMEĞİ

Çocukluğumun çorbasıdır. Bir de bu çorbanın yapımında bildiğimiz tahta kaşığın aksine çok farklı bir kaşık kullanılır. Karalahana, kırık mısır, barbunya ve pirinçle yapılan lapa görünümlü müthiş bir yemektir. Bilmeyene kokusu ve görüntüsü değişik gelebilir. Ama sakın görüntüsüne aldanmayın! Bir de mısır ekmeği varsa içine doğramayı ihmal etmeyin.

SÜTLAÇ

Karadeniz’in meşhur tatlısını listeye almazsak olmazdı. Asıl sütlaç’ın yeri Hamsiköy. Yeri gelmişken belirtmeden edemedik. Hani zamanı geniş olan falan varsa buraya bi uğrasın deriz. Neyse Rize’ye gelecek olursak yediğiniz yemeğin üzerine şöyle güzel bir tatlı ziyafeti çekecekseniz yemeniz gereken tatlı sütlaç olmalı.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın