rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Rize’de Gezilecek 5 Güzel Yer

Rize'de gezip görmeniz gereken 5 güzel yer

Rize’ye gezmeye mi gidiyorsunuz? Yada gitmeyi mi düşünüyorsunuz? İşte sizler için Rize’de görmeniz gereken 5 muhteşem yeri listeledik. Özellikle oksijenin bolluğu ve yemyeşil ovalarıyla Rize’ye gidip de sevmemek mümkün değil. Kalesinden ovasına, yaylasından Camii’sine kadar her şeyiyle güzel olan Rize’den dönmek hiç kolay değil. İşte sizler için 5 güzel yer ve ayrıntıları…

Listemizin ilk sırasına, Kıble Dağı Camii ile başlayacağız. Daha sonra ise Arapdüzü mesire alanımız, zil kalesi veya sisli kale, en çok duyduğunuz Ayder yaylası ve son olarak akşam gezmeleriniz için Dağmaran oluyor. Hadi gelin başlayalım.

 

Kıble Dağı Camii

Kıble Dağı Camii özellikle Cumhurbaşkanımız R.T. Erdoğan’ın köyünde yaptırmış olduğu cami yapısıyla ve muhteşem manzarasıyla sizlere gidip görmeniz gereken 5 yerimizin en ilk sırasına yerleştirdim. Ancak söylemem gerekiyor ki, o cami’yi görmek için arabanızın zorlanacağını unutmayın. Yollarda o kadar huzur akıyor ki, ancak bir o kadar da yol uzun. Tepeye tırmandıkça tırmanıyorsunuz. Ama merak etmeyin sonunda güzellik ve huzur sizinle oluyor.

 

Arapdüzü Mesire Alanı

Arapdüzü mesira alanı mutlaka görmeniz gereken bir yer. Rize’ye gidipte görmezseniz eğer pişman olursunuz. Özellikle ailenizle ve çocuklarınızla gidiyorsanız, tam sizin için bir yer. Çocuklarınızı orada kendi halinde bırakın ve o temiz havayı soluyarak eğlensinler. İnanın o yere gidip çardaklarda oturunca kendinizi uyuyormuş gibi hissedeceksiniz. Bol bol derin nefes almayı unutmayın. Mesire alanının aşağı yamacından bir uçurum havasını resimden görebileceğiniz gibi sizde almışsınızdır. Ancak çok güzel bir manzara eşliğinde rize’nin çayını içmeden gitmeyin.

 

Zil Kalesi

Zil kalesi dediğinizi duyar gibiyim. Sisli kalede diyenler çok olur. Henüz dahi yapıldığı tarih belli değil. Rize merkezin 15km güneyinde Fırtına deresine yakın batı tarafında yer alıyor ve 100 metre olarak biliniyor. Kale çok güzel bir manzaraya sahip. Özellikle yapısı insanı düşündürüyor. Gezip görebileceğiniz çok güzel bir yer olan bu kaleyi genelde sis olmadan görmek bir şans diyebiliriz. Yapısıyla ayrıca merak uyandıran kalede fotoğraf çekenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bazı kısımlarda dikkat edin ve çocuklarınız ile gidecekseniz ellerini bırakmamanız da fayda olacaktır.

 

Ayder Yaylası

Rize’ye gidip de görmeden gelmemeniz gereken bir diğer yer ise Ayder yaylası oluyor. Mutlaka adını defalarca duyduğunuz o yere defalarca gittim. O yaylada oturup saatlerce gökyüzüne veya yeşilliğe bakıp dalabileceğinizin garantisini verebilirim. Ancak son gittiğimde bir olaya tanık oldum. Yayla da beşikler kurulmuştu. Ancak o beşiklere doğru koşarken ve tam binecekken arkadan bir ses geldi: 5 dakikası şu kadar diye. Bende şaşırdım tabii ki. Başta belediyenin yaptığını düşündüğüm o salıncakların bazı kişiler tarafından gelir için yapıldığını öğrenince biraz üzülmedim değil. Ama o salıncaklara para verdiğiniz zaman sizi o güzel insanımızın salladığını söyleyebilirim.

 

Dağmaran

Son olarak ise hep gündüz gözüyle görecek değilsiniz tabii ki, birde akşam keyfiniz için Dağmaran’a gitmeniz şart. Dağmaran’da gece mıhlaması ve çay keyfinizi doyumsuz bir manzara eşliğinde tadabilirsiniz. Resmen Rize’yi ayaklarınızın altına seren bu manzarada çay içmek veya mıhlama yemek eminim size de çok farklı gelecektir. Biraz kalın giyinmenizde fayda olacak ama, çünkü hava o saatlerde bahar aylarında bile çok soğuk oluyor. Hasta olmamak için mutlaka kendiniz sıcak tutmaya çalışın.

Tüm bu güzellikler sizce de büyüleyici görünmüyor mu? Yukarıda gezip görmeniz gereken yerlere sizde gitmiş ve görmüşseniz eğer, kendi yorumlarınızı bizimle paylaşarak diğer okuyucularımıza da sizler de fikir verebilirsiniz.

Yorum bırakın