rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Rize Kavurması

Rize ve çevresinde 1900 yıllarının başlarında göçebe olarak yaşayan kavimlerin kışın tüketmek için hayvanın çeşitli bölgelerindeki et ve yağlarından oluşturulan Rize Kavurması, çoban kavurma tarzı hazırlanıp pişirilerek bakır kaplara konulur ve hava almayacak şekilde saklanarak muhafaza edilirdi.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

1927 yıllarından sonra ticareti de yapılmaya başlanılan Rize Kavurmasının lezzeti yolu Rize’den geçen herkes tarafından kabul ve takdir görmektedir.

Rize Kavurmasının eti Ardahan ve Kars illerindeki büyük ve küçükbaş hayvanlarından elde edilir.

Yaz döneminde alınarak, yaylalarda besiye bırakılan ve kış aylarında kesilen hayvanlardan imal edilerek, Rize-Çayeli-Merkez Pazar alanlarında satışı yapılmaktadır.

Rize Kavurması bugün fabrikalarda üretilmektedir.

RİZE KAVURMASI YAPILIŞI

Genel Malzemeler.

1.Bakır Tava veya benzer Bakır Tencere

2.Odun Ateşi

3.Kaya tuzu

4.Kesilen hayvanın iç yağı

Etler iri ve küp şeklinde doğranır, kendi yağı iç yağı ince bir şekilde kıyılır, veya kıyma makinasından geçirilir, iç yağı tavaya konularak tamamen pişirilir, ve daha sonra küp şeklinde doğranılan etler tavaya konulur, et suyunu çektiği zaman su çekilince kaya tuzu konulur, 2 veya 3 saat boyunca etin suyu tamamen kaybolana kadar pişirilir, ve pişirildikten sonra soğumaya bırakılır. Daha sonra ise saklama kaplarına konularak saklanır

SAKLAMA ŞARTLARI
Rize kavurması da diğer kavurmalar gibi buzdolabında kapalı kaplar içinde 1 yıl boyunca durdurulabilir.
Kapalı kabın ağzı açıldığında ise en fazla 3 ay içerisinde tüketilmelidir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın