rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Tekir Buğulama Tarifi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Merhaba kıymetli takipçilerimiz bugün deniz ürünlerinden buğulama tekniği ile yaptığımız Tekir Buğulama Tarifi vereceğiz. Buğulama da dilerseniz ayrı baharatlarda kullanbilirsiniz. Tekir Buğulamayı isterseniz tavada da kapağı kapalı olarak kısık ateşte pişirebilirsiniz. Tekir balığı pişirirken uyarı edeceğimiz konulardan bir tanesi tekir balığının eti yumuşaktır, dolayısı ile ızgara ya da tavada pişireceğiniz süre balığı azıcık unlamanız gerekiyor fakat  balık dağılmasın. Fırında da çok nefis oluyor tekir balığı, mevsiminde tüketmeye çalışmalısınız, Temmuz- Ekim aralarında fazla lezzetlidir o yüzden mevsiminde tüketmelisiniz. Tazeliğini de böylece anlarız, gözleri canlı ve parlak olmalı. Üstünde ama pulların derisine yapışık olmaması gerekiyor. Ve rengininde canlı kırmızımsı renkleri olması gerekiyor.

Tekir Buğulama Malzemeleri

1 kilo tekir
3 adet defne yaprağı
2 adet kuru soğan
3 yemek kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı tuz
4 adet domates
1 adet limon

Tekir Buğulama Tarifi

Ilk Kez balıkları ayıklayıp yıkayalım ve bir süzgeçe alalım. Sonradan soğanları soyalım ve halka halka doğrayalım. Limonu yıkayalım, halka halka doğrayalım, domatesleri yıkayalım ve kabuklarını soyalım, küp küp doğrayalım. Fırın tepsisinin altına ilk önce insanlar doğradığımız soğanları düzgün bir şekilde dizelim. Soğanların üzerine halka doğradığımız limonları dizelim. Aralarına defne yaprağını yerkleştirelim, soğan ve limonların üstüne tekir balıklarını dizelim. Üzerlerine tuzlu serpelim, kabuklarını soyup küp küp doğradığımız domatesleri eşit bir şekilde yayalım. Küp küp doğradığımız 2 yemek kaşığı kadar tereyağımızıda üzerine ek edelim üzerini alimunyum folyo ile kapatalım. Evvelden ısıtılmış 190 derecelik ısıda yaklaşık yarım saat pişmeye bırakalım.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın