rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Rize’nin Meşhur Tatlıları

Rize'nin Meşhur Tatlısı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Rize’nin yemekleri kadar tatlıları da meşhurdur. Sayfamızdan Rize’nin meşhur yemeklerine baktıktan sonra şimdi de tatlılarından bahsedelim. Eğer Rize’ye gidip o meşhur yemekleri yedikten sonra üzerine bir de tatlı gider diyorsanız çok doğru düşünmüş olursunuz. Rize, pasta, pastacılık konusunda iyi olduğunu da herkes çok iyi bilir.

Rize’nin pasta konusunda olan meşhurluğu geçmiş zamanlara dayanmaktadır. Rusya’ya Çarlık döneminde giden Rizeliler burada pastacılığı ve ekmek yapımının nasıl olduğunu öğrenmiş. Rus Devrimi sonrası da memleketlerine dönmek zorunda kalan bu gurbetçiler, ülkemizde pasta ve ekmek yapımının ileri süren kişiler olmuşlar. Çoğu kasaba, kente pastanelerini açıp günümüze kadar gelmişlerdir. Ülkemizde pastacılık işini yapan kişilerin çoğu da bu yüzden Rizelidir.

Örnek verecek olursak, Mısır unu helvası, pekmezli asude, sütlaçlar, pepeçura gibi kendine özel lezzetleri vardır. Muhteşem lezzete sahip olan bu tatlılar karşımıza pek fazla çıkmıyor hatta isimlerini bile yeni duyuyor olabilirsiniz. Bu meşhur tatlıların farklı tatlarını mutlaka yerinde özel olarak denemenizi tavsiye ederiz. Süt ürünlerinde ayrı kendini belli etmesi ve üzerine dökülen bol fındıkla farklı bir tat oluyor. Bunun dışında pekmez ve mısır ununun birleşmesiyle pekmezli asude gibi farklı tatlar mutlaka denenmelidir.

pepeçura
pepeçura

Tatlıları biraz daha detaylı anlatacak olursak ilk olarak Pepeçura’dan bahsedelim. Doğu Karadeniz’in özel lezzeti olan bu tatlı orada yetişen özel kara ve güzel kokan, oraya özel olan bir üzümdür aynı zamanda Laz üzümü de denir. Bu üzümün şırası elde edildikten sonra mısır unu, nişasta ve şeker ile kaynama işlemine uğrayıp muhallebi kıvamına gelir. Mor rengine benzeyen ve görüntüsü puding gibi olan bir tatlıdır pepeçura. Tadı diğer tatlılar gibi hafif ve güzel bir lezzete sahiptir. Rize Merkez’de bu lezzeti tatmak için pastanelere giderek deneyebilirsiniz.

Başlığımız meşhur tatlılar ancak pastane lezzetinden bahsetmişken meşhur Laz böreğinden de bahsedelim. Lezzeti farklı ve harika olan bu böreğin tadı da biraz ağırdır. Baklava ve yufkanın arasına özel kıvamla hazırlanarak yumurtalı muhallebi koyularak bu lezzet yapılıyor. Tereyağı ve şekeri bol olduğunu da belirtelim. Görüntü olarak da baklavaya benziyor ve yedikçe tadı alışkanlık yapıyor. Rize çayı ile beraber bu lezzeti denemenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Başka bir tat olarak da meşhur Rize sütlacından bahsedelim. Fırında yapılan bu lezzet üzerine meşhur fındığını da alınca adeta lezzet şöleni olduğunu belirtmek isteriz. Ülkemizde sütlacı farklı yerlerde denemişsinizdir ve az çok tadını biliyorsunuzdur ama bu meşhur lezzeti bir de Rize’de deneyin derim. Fırında yapılan bu lezzetin tadı bir başka ve yemeyen bin pişman.

 

Rize’de bol olarak karşınıza çıkacak olan başka bir tatlı da pekmezli kabak tatlısıdır. Normalde şeker ile pişirilen bu lezzet şeker yerine pekmez ile pişiriliyor. Ağır tatlı bana göre değil ben hafif severim diyenler için bu lezzet sizin için diyebilirim. Şeker yerine kullanılan pekmez aynı zamanda bu tatlıyı sağlıklı da yapıyor.

Sokak simitçilerinde ya da pastanelerde karşınıza çıkarsa kaynana lokumunu denemenizi isteriz. Kayınvalideler, kızları evlenmeden önce damatlarına bu lokumu yapıp damat evine götürdüğü için adını bu yüzden almış. Şeker, un, yumurta, tereyağından yapılan kurabiyeye benzeyen bu lezzeti gördüğünüz yerde denemenizi tavsiye ederiz.

Helvayı mutlaka yemişsinizdir, tadının nasıl olduğunu az çok biliyorsunuzdur. Ancak bu lezzeti bir de Rize’de deneyin. Meşhur mısır unu helvasının tadı diğer helvalardan daha farklı belki size aynı gelebilir fakat orada yemeniz tadına değer katıyor, daha da lezzetli yapıyor.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın