rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Pastane Kekleri Ve Ovaleks

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Pastane Kekleri Ve Ovaleks

Son günlerde adını çok sık duyduğumuz bir pasta malzemesi ismi var, ovaleks. Peki ovaleks Nedir, Neden son günlerde ev hanımları bu maddeye bu değin merak sardılar.
Bizim zamanımızda en güzel pastalar annelerimizin bize yaptığı sade klasik kekler bize pasta gibi gelirdi. O dönemlerde böyle çeşitli pastalara ulaşabilmemiz zordu hatta imkansızdı. Bu yüzden sade kekler en nefis pastaymış gibi gelirdi.

Fakat hemen öylemi, nerede ise konut hanımları değme pastacılarla aşık atacak konuma geldiler nerede ise. Hal böyle olunca, şeker hamurlu pastalar, royal icingler, glazürler gibi daha önce hiç duymadığımız mutfak terimler ve katkı maddeleri girdi mutfak sözlüğümüzün içine. Evet görsellik gelişti vakit içinde lakin doğallıktan uzaklaştık bunu göz ardı yapmamak lazım. Hatırlarsanız annelerimizin kekleri, düz bir tepside pişirir ve dümdüz bir kek çıkardı ortaya ama şimdi kek kalıpları fazlalaştı, düz kare, yürek ve bunun gibi kek kalıplarını uygulamak istediğimiz vakit istediğimiz düzlüğü temin etmek ve iyi kabarmasını sağlamak için Ovaleks kullanılıyor. Bu katkı maddesini kullandığımız süre bayat yumurta bile kullansak yinede dümdüz kabarmış, kenarları çökmemiş keklere kavuşuyoruz, Ovaleks ile yapılan keklerde fazla yumurta kulkanmanızada gerek kalıyabiliyor eksik yumurta ile de güzel kabarmış, yanları çökmeyen kek yapabilitorsunuz bu katkı maddesi ile.

Ovaleksi daha çok pastane keklerinde kullanıldığını biliyorsundur, hakiki adı ovalette imiş. Daha ziyade Pandispanya,rulo ve keklerde kullanılan emülgatör ve stabilizatör işlevi görebilen jel formunda bir katkı olan Ovaleksin satışını, Emülgatör adıyla meşhur bir marka piyasaya şatışını yapıyor. Tüm hataları kapatan bir katkı maddesi olan Ovaleks bir takım fırmalar bitkisel olduğunu söyleseler de, bize göre uzaktan durulması gereken bir maddedir. Ovaleks nedir? potasyum hidroksit, monogliserid, polisorbat, poligliserol, propilen glikol, sorbitol gibi maddeleri içeriyor. Bu maddeleri bir bir araştırın ve ondan sonradan kullanın deriz sizlere. Bize kadar canınız pasta ve kek yerine getirmek istediğinde evde güzel koku gibi kekinizi kendiniz yapın ve o çok değer verdiğiniz çocuklarınza yedirin. Zira artık çok tehlikeli sınırlardayız, yediğimiz içtiğimiz hiç birşeyden belirli olamıyoruz. En kötüsü de işyeri ve işyeri yetkililerinden fazla dürüst bilgiler alamıyoruz. Bırakalım, keklerinizin görüntüsü fena olsun, yeter ki sağlıklı olsun…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın