rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Gıda Gizleme (1)

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Hamur işleri ne dek süre buzdolabında saklanabilir?

Bilhassa biz Türk halkı olarak hamur işlerini çok severiz, hamur işi besinler kek, börek gibi besinler yaptığımızda da olur ya pozitif miktarda yaparız ve buzdolabında gizlemek isteriz. Bilhassa buzdolabımızın gerçekten uygun sıcaklıkta olup olmadığını denetleme etmemiz lazım. Tüm besinlerin aslında afiyet açısından bozulmaması için buzdolabının 0-4 derece olmasına mutlaka dikkat etmek gerekir. başkaca alt fakat saklayacağımız hamur işinin içerisinde peynir, tavuk, köfte ya da kıyma gibi proteinli bir gıda varsa o süre besinizi ortalama 1 azami 2 kadar buzdolabında bekletebiliriz. Lakin daha fazla muhafaza etmek sağlık durumu acısından çok doğru olmayabilir. Hamur işi besinin içinde ama bilhassa gerçi görmek gerekli kokusunda ya da renginde bir değişim var mı yok mu ya da tadında bir acılaşma var mı diye. Bu şekilde bozulup bozulmadığını anlayabilirsiniz, eğer bozuldu ise hiç bir şekilde tüketmemeliyiz. Hamur işlerini saklarken bilhassa oda sıcaklığında saklamamaya uyarı etmeliyiz. Çünkü o kadar çogumuz mutfakta belki bir vahşi koyduğunuz mutfakta veya bir fırının içinde uzun zaman muhavaza etmek şekilinde saklayabiliyoruz. Bu çok doğru değil mutlaka buzdolabında saklamaya özen göstermelisiniz.

Peyniri nasıl saklamalıyız?

Acık bir peynir aldıysak ya da kapalı bir peynir aldıysak mutlaka streç bir filme sararak ya da bir alimunyum folyo tamamen veya hava almayacak bir kapta kapagını sımsıkı kapatıp bu şekilde saklayabiliriz. Acılmış bir peynir ortalama 3-4 hafta buzdolabında saklandığında her hangi bir bozulmaya maruz kalmaz. Fakat 3-4 hafta daha sonra eğer rengi zararmışsa ya da rengi haricen kokusu değişmişse kokusu daha ekşimsi acımtırak bir kokuya bürünmüşse bağlı ki, tadıda farklılaşmış sa bu peynir bundan böyle bozulmaya yüz tutmuştur. Derhal tüketmek fazla içten bir davranış şekli olacaktır, eğer kapalı bir ambalaj aldıysak uzun bir zaman buzdolabında saklamayı düşünüyorsak şayet toptan aldık bir takım evlerde bu şekilde tüketim gerçekleşebiliyor daha basit olduğu için. Kapalı bir ambalajlı peynri sıradan 6 ay dek buzdolabında saklayabiliriz. Markası belirlenmiş kapalı bir peynir aldıysak son faydalanma tarihine uyarı etmemiz gerekmektedir, peynirin bozulup bozulmadığıını anlayışlı olmak için üzerinde gözenekler oluşup oluşmadığını bakıp anlayabiliriz.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın