rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Altın Sarısı Un Helvası (Sivrihisar Eskişehir)

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Tahsin Altın
Sivrihisar Folkloru

Un, şeker, yağ asıl maddesi bunlar. Un deyişmez fakat şeker yerine, pekmez kullananlarda olurdu. O zaman, kara datlıdan yapılıncada helva kırmızı olurdu. Yağlarda deyişir: Tereyağlı, zeytinyağlı, şırlan yağı (haşhaş yağı) ilede pişirilirdi. O devirde, su böreğini ve haşhaşlı ilave­meği defalarca şırlan yağı ile pişirirlerdi. Alışanlar için, fazla sevilirdi. Un, şeker, yağ tümü bir hesaba göre tartılır. Un ile yağ helva pişecek bakır leğende, karıştıra karıştıra pişirilirdi. Bu pişirme pek bir kıvama gelirdiki, oysa­misi bunun renginden, kimisi kokusundan anlardı. Bu kıvama gelme haline (mihânesi) gelmiş derlerdi. Başka bir kapta hazırlanan sıcak şeker şerbeti bu leğendeki mihânenin üzerine coos diye dökülür, adamakıllı karıştırılır ağzı kapatılırdı. Kendi kendine helva kabarır leğen dolardı.

Anekdot: Sivrihisarın düğün, dernek ve davetlerinde, altın sarısı un helvası baş yemeklerimizdendir. Sivrihisar’ımızda çok hoş altın sarısı, tane tane serpilen, hiç yapışık olmayan bu un helvasını pişiren ustalarımız var.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın