Rize ili Anadolu’da tek kemer gözlü köprülerin en fazla sayıda görüldüğü bir yerleşim alanına sahiptir.

1. Ambarlık Köprüsü

Ambarlık Köprüsü

AMBARLI KÖPRÜ: Ambarlı köyündedir.19. yy. ikinci yarı – 20. yy. başına ? tarihlendirilmektedir. (Tarihi ile ilgili bilgi yerli halktan yaklaşık olarak öğrenilmiştir.) Banisi bilinmemektedir.Sanatçısı Hacı Osman Turut’dur. (Yerleşimde yaşayan insanlardan öğrenilmiştir.) Korkuluklar 1981 yılında yapılmıştır. (Yerleşimde yaşayan insanlardan öğrenilmiştir.) Bugün sağlam ve kullanılmaktadır.Doğu - batı doğrultusunda dikdörtgen planlıdır.Yuvarlak kemerlidir.Kemer karnında, kilit taşı hizasında, merkezde bir zincir sallanır.Doğu ayağı doğal kayaya, batı ayağı toprak zemine oturmaktadır.Kemerler kesme taş, duvarlar ve köprü yolu düzenli moloz taş örgülüdür.

2. Çat Köprüsü

Çat Köprüsü

ÇAT KÖPRÜ: Çat köyündedir.1901 yılında inşa edilmiştir. (Hemşin Başköy’lü Yücel Ersoy’dan alıntı 1998) Banisi bilinmemektedir.Sanatçısı’nın adı Kirkor’dur. (Çat Köy’lü Nihal Sel’den alıntı 1998) Köprü ayaklarının destek duvarları selden yıkılmış ve 1946 yılında yeniden örülmüştür.1964-1965 yıllarında köprünün kuzeybatısı Elevit yayla yolunun geçmesi neticesinde yarılmış ve güneybatı çıkışına iki basamak yapılmıştır.1995 yılında Hemşin Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (Orhan Bayramoğlu, Yücel Ersoy) tarafından, selden zarar gören köprünün, güneybatı ayağının destek duvarı onarım görmüştür.Bugün sağlam ve kullanılmaktadır.Kuzeydoğu - güneybatı doğrultusunda dikdörtgen planlıdır.Yuvarlak kemerlidir.Kemerleri düzenli kesme taş örgülüdür.Üzeri, küçük boy dere taşı ile kaplı ve kenar kanatları düzensiz moloz taş örgülüdür.

3. Kocataş Köprüsü

Kocataş Köprüsü

KOCATAŞ KÖPRÜ: Pazar Kocataş köyündedir.19. yy. ikinci yarı – 20. yy. başına ? tarihlendirilmektedir. (Tarihi ile ilgili bilgi yerli halktan yaklaşık olarak öğrenilmiştir.) Banisi ve sanatçısı bilinmemektedir.Bugün sağlam ve kullanılmaktadır.Kuzey - güney doğrultusunda dikdörtgen planlıdır.Yuvarlak kemerlidir.Kemer karnında, kilit taşı hizasında, merkezde bir zincir sallanır.Ayakları doğal kayalara oturmaktadır.Kemerler kesme taş, duvarlar ve köprü yolu düzenli moloz taş örgülüdür.

4. Konaklar Köprüsü

Konaklar Köprüsü

KONAKLAR KÖPRÜ: Konaklar köyündedir.19. yy. ikinci yarı – 20. yy. başına ? tarihlendirilmektedir. (Tarihi ile ilgili bilgi yerli halktan yaklaşık olarak öğrenilmiştir.) Banisi bilinmemektedir.Sanatçısı Hacı Emin’ dir. (Yerleşimde yaşayan insanlardan öğrenilmiştir.) Bugün sağlam ve kullanılmaktadır.Yuvarlak kemerlidir.Kemer karnında, kilit taşının güneyinde, merkezde 150 cm. uzunluğunda ucunda kanca bulunan bir zincir vardır.Ayakları doğal kayalara oturmaktadır.Kemerler kesme taş, duvarlar ve köprü yolu düzenli moloz taş örgülüdür.

5. Çağlayan Köprüsü

Çağlayan Köprüsü

ÇAĞLAYAN KÖPRÜ: Çağlayan köyündedir.1924 yazılı inşa tarihi kemer karnının merkezinden sarkan zincire bağlı dere taşı üzerinde yer alır. (Yerleşimde yaşayan insanlardan bu tarihin onarım yılı olduğu öğrenilmiştir.) 19. yüzyıl’a ? tarihlendirilmektedir. (Tarihi ile ilgili bilgi yerli halktan yaklaşık olarak öğrenilmiştir.) Banisi ve sanatçısı bilinmemektedir.Bugün sağlam ve kullanılmaktadır.Kuzey - güney doğrultusunda dikdörtgen planlıdır.Yuvarlak kemerlidir.Kemerler kesme taş, duvarlar düzenli moloz taş örgülüdür.Üzeri yassı deretaşı ile kaplanmıştır.

6. İkizdere Çilar Köprüsü

İkizdere Çilar Köprüsü

İkizdere Çilar Köprüsü: 19. yy. ikinci yarı – 20. yy. başına ? tarihlendirilmektedir. (Tarihi ile ilgili bilgi yerli halktan yaklaşık olarak öğrenilmiştir.)  sanatçısı bilinmemektedir. Kuzey - güney doğrultusunda dikdörtgen planlıdır. Yuvarlak kemerlidir. Kemerler kesme taş, duvarlar ve köprü yolu düzenli moloz taş örgülüdür.

7. İkizdere Dereköy Köprüsü

İkizdere Dereköy Köprüsü

8. Hemşin Nurluca Köprüsü

Hemşin Nurluca Köprüsü

9. Çayeli Şairler Köprüsü

Çayeli Şairler Köprüsü

10. İkizdere Çifteköprüsü

İkizdere Çifteköprüsü

11. Çamlıhemşin Zisto köprüsü

Çamlıhemşin Zisto köprüsü

12. Çamlıhemşin Goboş köprüsü

Çamlıhemşin Goboş köprüsü

13. Ikizdere Güneyce Köprüsü

Ikizdere Güneyce Köprüsü

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları