rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Rize’de Festivaller

Rize’de Festivaller

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1

Rize’de olan festivaller Haziran ayında başlayıp, Ağustosun son haftasına kadar Rize yaylaları birçok festivale eşlik ediyor. Sadece yaz aylarında değil kış aylarında da farklı festivaller düzenlenebilir. Çoğu kişinin katılımıyla olan bu festivaller sadece Rizelilerin ortak noktası değil, birçok yerden gelen yani Türkiye’den Dünya’dan gelen birçok kişiye ev sahipliği yapmaktadır.

Festivalin olduğu zaman yabancıların da oldukça dikkatini çeken bu organizasyonlar, hava şartlarına göre tarihini değiştirebilir. Yağmurlu havanın bölgede hâkimiyetini koruduğu zamanlar bu festival tarihleri duruma göre ertelenme yaşayabilir.

Rize’yi görmek için plan yapmadan önce bazı festivallere denk getirerek hem gezmiş hem de farklılık görmüş olursunuz. Festivallerde genel olarak ilgi görenler ise;

Fırtına Rafting Şenliği, Formulaz Tahta Araba Şenlikleri, Rize Yaz Spor Şenlikleri, Uluslararası Dağcılık Şenliği, Deniz Festivali, İkizdere Anzer Balı ve Yayla Şenlikleri, Ayder Kültür Sanat ve Doğa Festivali, Dağ Horozu Şenlikleri, İkizdere Ovit Yayla Şenlikleri gibi birçok festival bulunmaktadır ve bu festivallerin her biri ayrı şekilde güzel geçmektedir. Bizde sizlere birkaç festivalden detaylı bahsedeceğiz.

Çamlıhemşin Ayder Kültür, Sanat ve Doğa Festivali

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde geleneksel olarak boğa güreşi gösterilerine yer vermektedir. Bu festival yağlı güreşçilerine ev sahipliği yaparak muhteşem gösterilere yer veriyor. Birçok kişinin katılımıyla gerçekleşen bu festival haziran ayında düzenlenmektedir. Ayder yaylasında ev sahipliği yapan festival, kemençe, tulumba eşliğinde Karadeniz müzikleriyle olan bu güzel eğlenceye sizinde eşlik etmenizi tavsiye ederiz.

Rize festival

Uluslararası Fırtına Rafting Şenliği

Rize’nin Ardeşen ilçesinde her sene temmuz ayında gerçekleşen bu festival Rafting şenliği ile konuklarını ağırlıyor. Rafting şenliğinde heyecanlı anlara yer veren festival, katılımcılara ücretsiz Rafting yapma imkânı sağlıyor. Sadece Raftingle kalmayıp aynı zamanda Karadeniz yöresinin ünlü sanatçılarıyla da eğlenceli dakikalara imza atmaktadır. Siz de Rafting yapmaya meraklıysanız ya da izlemek istiyorsanız bu festivali kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Rize festival

Rize Dağcılık ve Turizm Festivali

Temmuz aynının sonlarına doğru dağcılara ev sahipliği yapan bu festival yurt içi ve yurt dışı olmak üzere dağcıların katılımıyla gerçekleşmektedir. Türkiye’nin en yüksek dördüncü dağı olan Kaçkar Dağları’na tırmanış olmaktadır. 7 gün boyunca Kaçkarlar’da kamp yapan dağcılar tırmanış ve kampın ardından Çaymakçur yaylası ve Büyük Deniz Gölü üzerinden Çamlıhemşin’e geri dönüş yapıyorlar. Eğer sizinde dağcılık sporuna merakınız varsa bu festival ve kamp eğlencesini kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Çamlıhemşin Ayder Kardan Adam Şenliği

Yazın olan festivallerin dışında yarıyıl tatilinin olmasıyla birlikte Çamlıhemşin Doğa Sporları İhtisas Kulübü tarafından Kardan Adam Şenliği gerçekleşmektedir. Sadece kardan adam yapmakla kalmayıp snowboard, kayak ve paintball gösterileri de gerçekleşmektedir. En büyük kardan adamı yapma gibi eğlenceli aktiviteler de de aynı zamanda gerçekleşmektedir. Yapılan yarışmalar sonucunda derece yapan kişileri çeşitli sürprizler de beklemektedir. Karın altında horon oynayarak eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.

Rize festival
Rize festival

Rize Çay, Turizm ve Yaz Sporları Festivali

Ağustos ayının gelmesi ile beraber düzenlenen festivalde bisiklet sürme, yüzme, satranç gibi aktivitelerle vakit geçirerek ve aynı zamanda yarış içerisinde olup kazananlara ödüller verilmektedir. Meşhur Rize çayının da eksik olmadığı bu festival 28 yıldır yapılmaktadır ve yapılmaya da devam edecektir.

İkizdere Ovit Yayla Şenliği

Rize’nin İkizdere ilçesinde Ovit Yaylası’nda 19 senedir düzenli olarak gerçekleşen bu festivalde gün boyu eğlence yer almaktadır. Sanatçıların ve dansçıların da eşliğinde farklı görseller ve eğlenceler olmaktadır. Ağustos ayında gerçekleşen bu festival sayesinde Ovit Yaylası daha çok tanınıyor ve turizme daha da fazla kazandırılması hedefler arasında yer alıyor. Muhteşem doğa eşliğinde muhteşem müziklerle ruhunuzu dinlendirmek ve aynı zamanda eğlenmek istiyorsanız bu festivali takip edin deriz.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1

Yorum bırakın