rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

ZİRKONYUM DİŞ

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Sabit diş protezleri’nden olan porselen köprü ve kaplamaların sağlam ve estetik olabilmesi için porselen dişlerin aşağıda kullanılan bir alt inşa malzemesidir. Zirkonyum diş, Diş hekimliği tedavilerinde uzun yıllardır kullanılan metal altyapı malzemelerine alternatif olarak kullanılan , beyaz renkli bir alaşımdır.

 

Bu gibi durumlarda, Zirkonyum diş yapılması tercih edilir. Yukardaki durumların bazılarında ortodontik tedavi, bazılarında, diş beyazlatma bazılarında ise lamine diş gibi uygulamalar tercih edilebilir. Burada hastanın tercihi ve doktorun nihai endikasyonu belirleyici olur.

Alt yapı malzemesi olarak metal kullanılan köprülerde belli bir zaman sonra eğer diş eti çekilmesi oluşursa kaplamanın kenarında koyu renkli bir gölge oluşur. Bu istenmeyen durum zirkonyum kaplama uygulanan ağızlarda oluşmaz. Çünkü porselenin altında kullanılan zirkonyum alaşımda diş renginde olduğundan dişeti çekilmesi oluşsa bile koyu gri alanlar görülmez. Bunun dışında estetik uygulamalarda tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden birisi ışık geçirgenliği’dir. Dişin minesine benzer bir şekilde ışığı geçirdiği için diş protezinde derinlik algısını rahatlıkla verebilir. Metal destekli kaplamalarda, yani klasik porselen diş uygulamalarında metalin rengini örtebilmek için opak adı verilen bir tabaka ile metalin üzeri örtüldükten sonra porselen çalışması yapılır. Bu opak adını verdiğimiz madde belirli bir hacim işgal ettiğinden dolayı porselen için ayrılan mesafe bir miktar daha azalır. Bu nedenle porselende bir miktar opak bir görüntü oluşur.

 

Zirkonyum diş fiyatları klasik diş hekimliği tedavilerine tarafından azıcık daha pahalı olmasına karşın, diş hekimleri ve hastalar tarafından avantajları sebebi ile tercih edilir. Zirkonyum diş yaptıran şahısların görüşleri, zirkonyum yaptıranlara sorulduğunda, sağladığı estetik gibi avantajlar nedeni ile bu uygulamayı tercih ettikleri için hoşnut oldukları gözlenmiştir.

Doku dostu bir malzeme olan zirkonyum ile yapılan çalışmalarda, metal destekli protezlerdeki gibi dişin dişetine yakın kısımlarında morarma oluşmaz. Allerjik reaksiyonlara sebep olmadığı için zirkonyuma alt bir Diş eti çekilmesine sebep olmaz. Çok sert diş fırçalama, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları ya da periodontal sebeplerle oluşan diş eti çekilmeleri sonrasında kaplamanın kenarlarında koyu bir renk oluşmaz. Ağız kokusu yada ağızda lezzet değişikliğine sebep olur mu? Ağız sıvıları ile etkileşime girmediği için herhangi bir tat değişikliği yaratmaz kokuya da sebep olmaz.

 

Glaze adı bahşedilen özel bir cila malzemesi ile çok yüksek ısıda fırınlanarak cilalanan dış yüzeyi dere kahve gibi boyar maddelerden aldırmaz. Takıldığı günkü rengi değişmez.

 

Rutin ağız ve diş bakımı haricinde fazla bir değiştirme yoktur. Düzenli diş fırçalama dışarıda özellikle eksik dişlerin olduğu bölgelerde yani köprü gövdelerinde arayüzlerin temizliği önemlidir. Bu amaçla mumlu diş ipi ve arayüz fırçası gibi ağız hijyenini tedarik etmekte kullanılan araçlardan istifade edilir. Eğer doktorunuz daha sık kontrollere çağırmadıysa zaten rutin kontrollerden sanılan 6 ayda bir kontrollere gitmeniz yeterlidir. Bu periyodik kontroller olası problemlerin erken teşhis ve tedavisi için gereklidir. Sadece zirkonyum dişlerinizin yok ağzınızdaki yeni oluşan diş taşları ve çürüklerin teşhisi içinde bu gereklidir.

 

Doğrusu zirkonyum dişlerden ziyade ağızdaki dişlerde değişimlere alt olarak zirkonyum kaplamaların ömründen söz etmek içten olur. Fena Ağız hijyeni ve yanlış diş fırçalama gibi faktörlere bağlı olarak dişlerinizde ve diş etlerinizde meydana gelecek çürük ve eskime gibi şansın dönmesi kaplamalarınızın yenilenmesi ihtiyacını doğurabilir. Doku dostu bir malzeme olduğunda, Dişlerinizde ve diş etlerinizde Zirkonyum kaplamalardan kaynaklanan alerjik bir zarar oluşmaz.

 

Takıldıktan sonra epeyce uzun bir süre çıkarılmasına gerek olmayacaktır. Ama alltaki dişlerden birisini çekilmesini gerektiren durumlar ya ada kanal tedavisi ve bunun gibi zirkonyum dişlerin çıkarılmasını gerektiren durumlar oluşursa kaplamalarınız özel frezler ile kesilerek çıkarılır. Çıkarırken dişlerinize bir rahatsızlık ya da hasar vermeden çıkarabilmek için en yerinde usul zirkonyum dişlerinizin kesilerek çıkarılmasıdır.

 

Aslında ağızdaki işlemler alışılmış porselen diş yapımı safhaları ile aynıdır. Ilk Önce yerinde bir hissizlik yöntemi ile dişler uyuşturulutr. Herhangi bir hastalık hissetmemeniz için bu yeterlidir. Dişiniz bir arz küçültüldükten sonradan, ağzınıza uygun bir ölçü kaşığı ile ölçüler alınarak laboratuvara yollanır. Klasik yöntemlerden farklılıkları laboratuvar işlemleri esnasında başlar. Öncelikle optik okuyucu adı verilen cihazlar ile ağızdan alınan ölçü hassa bir şekilde bilgisayara aktarılır. sonra zirkonyum bloklar özel freze makinaları tarafından 3 boyutlu CAD-SIRÇA tekniği ile bilgisayar destekli makinalar göre işlenerek model üstünde denetleme edilir. Diş hekiminize prova için yollanan zirkonyuum alt yapısı provadan daha sonra porselen ile son şekillendirilmesi yapılarak her tarafta prova için hekime yollanır. Yükseklikleri ve ağza uyumu kontrol edilen zirkonyum kaplamalar özel yapıştırıcısı ile ağzınıza yapıştırılır.

 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi uygun bir duyu yitimi yöntemi seçilerek bütün bu işlemler uygulandığından herhangi bir hastalık oluşmaz. Küçültülen dişlerinizde hassasiyet oluşmaması için geçici dişleriniz hazırlanır ve geçici yapıştırma malzemesi ile yapıştırılır. Bu sayede esas dişleriniz yapılana kadar herhangi bir rahatsızlık duymanızın önüne geçilmiş olur.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın