rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Rahim ağzı kanseri 2 dakikada bir can alıyor!

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Doç. Dr. Fulya Kayıkçıoğlu, dünya genelinde 2 dakikada bir kadının, rahim ağzı kanseri sebebiyle hayatını kaybettiğini açıkladı. HPV testinin bedava olarak yapıldığına uyarı çeken Kayıkçıoğlu, “Kadınların muayene, smear ve HPV testini yaptırmayı ihmal etmemesi fazla önemlidir” dedi

Afiyet Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Bayan Bayan Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Fulya Kayıkçıoğlu, dünya genelinde 2 dakikada bir kadının, rahim ağzı kanseri sebebiyle hayatını kaybettiğini ve Türkiye’de en sık görülen 8. kanser türü olup, jinekolojik kanserler arasında birincil üçte yer aldığını belirterek, “Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında önemli bir etkiye sahip olmasına karşın, hala kadınlarımız serviks kanseri sebebiyle ölmeye devam etmektedir” dedi.

EN YAYGIN ÜÇÜNCÜ KANSER

AA’nın haberine tarafından; Kayıkçıoğlu, rahim ağzı (serviks) kanserinin kadınlarda meme ve kalın bağırsak kanserlerinden sonra en yaygın üçüncü kanser olarak bilindiğini söyledi.

Rahim ağzının muayene sırasında kolay görülebilen bir organ olmasının, hastaların konforunu bozmadan basit ve etkili yöntemlerle tarama olanağının bulunmasının, rahim ağzı kanserinin erken tanınmasını sağladığını dile getiren Kayıkçıoğlu, şu bilgileri verdi: “Tarama amacıyla rahim ağzı sürüntüsü (servikal smear) veya HPV testi kullanılmaktadır. Her iki testin beraber kullanılması eğer hastalık varsa yakalama şansını artırmaktadır. Dünya genelinde 2 dakikada bir bayan, rahim ağzı kanserinden ölmektedir. Rahim ağzı kanseri, Türkiye’de en sık görülen 8. kanser türüdür ve jinekolojik kanserler arasında birincil üçte yer almaktadır. Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında manâlı bir etkiye sahip olmasına rağmen, hala kadınlarımız serviks kanseri nedeniyle ölmeye devam etmektedir.”

“HPV’NİN EN BÜYÜK DOSTU SİGARA”

Doç. Dr. Fulya Kayıkçıoğlu, smear testinin dökülen servikal hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan bir tarama türü olduğunu belirterek, “Bu sitolojik tarama testi ile az önce şikayet verecek ışık halkası gelmemiş olan rahim kanseri veya kanser öncesi hastalıklar saptanabilir” dedi.

Rahim ağzı kanserinin, Human Papilloma Virüsü (HPV) ile ilişkisi olduğunun bilindiğine göze çarpan eden Kayıkçıoğlu, şöyle devam etti: “HPV, sadece insanda hastalık oluşturan, 100’ün üzerinde öbür tipe sahip bir virüs ailesidir. Yüksek riskli bir takım tipleri kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olur. En sık bulaş şekli cinsel ilişkidir. HPV’nin yüzde 80-90’ı vücudun savunma hücreleri tarafından yok edilir. HPV’nin vücuttan atılamadığı bireylerde kanser öncüsü hastalık gelişimi yaklaşık 3-5 sene, kanser gelişimi 10-20 yıl sürer. Virüse bağı değişikliklerin bu değin uzun zaman alması erken teşhis açısından büyük şanstır.
HPV’nin en büyük dostu sigaradır. Sigara içenlerde HPV enfeksiyonları, kanser öncüleri ve kanser daha kolay gelişir. Eğer HPV ve yaptıklarından korkuyorsanız sigara ile aranızdaki dostluğu gözden geçirmenizi öneririz.”

HPV TESTİ, 30-65 YAŞ ARASINDAKİ HER KADINA ÜCRETSIZ

Fulya Kayıkçıoğlu, Türkiye’deki ulusal tarama programı çerçevesinde 30-65 yaş arasındaki her kadına HPV testinin bedava olarak yapılabildiğini vurgulayarak, test sonucu olumsuz olan kadınlara 5 sene sonradan testin tekrarlanmasının önerildiğini bildirdi.

Hastanın HPV testinin pozitif çıkması durumunda, HPV tipi ve servikal smear sonucu göz önünde tutularak, kolposkopi için bir üstteki merkeze yönlendirildiğini bildiren

Kayıkçıoğlu, “Kolposkopi rahim ağzının mikroskop gibi bir cihaz yardımı ile büyütülerek incelenmesi işlemidir. Jinekolojik muayeneden fazla farklı bir operasyon değildir, yalnız birazcık daha uzun sürer. Çeşitli solüsyonlar uygulandıktan sonra kararsız bir görünüm saptanırsa biyopsi alınabilir.

Kadınların rahim ağzı kanseri taraması için muayene, smear ve HPV testini yaptırmayı ihmalkârlık etmemesi fazla önemlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın