rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Yaza girerken nasıl beslenmeliyiz?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Gıda ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Elanur Yılmaz, sıcak havaların etkisini gösterdiği şu günlerde yaza eksik bir vakit kala bilhassa kadınların büyük sorun yaptığı artı kilolardan nasıl kurtulabileceği ve nasıl formda kalabileceğine dair bazı besin ve diyet önerilerinde bulundu.

Yaza az bir süre kala kadınlar en büyük sorunları haline gelen artı kiloları düşündürmeye şimdiden başladı. Bilhassa tatile çıkacak olan bayanların en büyük korkulu rüyası istediği giysiyi giyememesidir. İşte yaza kısa bir süre kala Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beslenme ve Diyet Uzmanı Beslenme Uzmanı Elanur Yılmaz, herkesin rahatlıkla uygulayacağı ve kendisini formda tutacağı bir kaç besin ve perhiz önerilerini paylaştı. 

Mevsim geçişlerinde çabuk kilo verme telaşı yaşandığına uyarı çeken Beslenme Uzmanı Elanur Yılmaz, kilo vermenin bir süreç olduğunu açıklama ederek, bu yüzden dinç bir gıda programı ve yaşam disiplinini uygulamaya şimdiden başlatmak gerektiğini söyledi. Sürecin tek rehberin diyetisyenler olduğunu belirten Yılmaz,  “Kilo devretmek için formül gerçekten kesin. Sağlıklı ve ölçülü beslenin, kendi gıda düzeninizi oluşturun, hareket edin ve bol su için.” dedi.

İşte beslenme uzmanı Yılmaz’dan bir takım öneriler; 

AZ VE SIK BESLENİN: Keza metabolizmanız aralıksız canlı olur, yavaşlamaz keza de kan şekeriniz dengede kalır.

Tüm gün baştan başa tüketilen besinler 6 öğün olarak paylaştırıldığında kilo tahsis etmek de sancılı bir süreç olmaktan çıkacaktır. Az miktarlarda, sık aralıklarla alınan öğünler ile “3 esas 3 ara” öğün kuralına uyarlamak gerekir. Kan şekerinin dengelenmesi için 3 saatten pozitif aç kalmamaya itina gösterilmelidir. Bu sayede gün içinde tetiklenen tatlı krizlerini bastırmak ve tek bir öğünde fazla fazla yemek yemek yeme isteğinden kurtulmak kolaylaşacaktır.

SU İÇİN: Su, yaşamın başlangıcıdır ve yaşamın devam ettirilmesi için gereklidir. Günde 10–15 su bardağı su içmelisiniz..

HAFTADA 2-3 DEFA BALIK TÜKETİN: Balık içerdiği omega-3 yağları ile yürek sağlığını korur, bilişsel işlevi güçlendir, metabolizma hızınızı yükseltir. Kişinin jurnal omega-3 ihtiyacını karşılayabilmesi için haftada 2-3 kez balık tüketmesi gerekir.

2-3 KADEH SÜT İÇİN: Süt besinsel kaynaklar içerisinde en iyi kalsiyum kaynağıdır. Günde 2–3 su bardağı süt ve 1–2 dilim peynir tüketmelisiniz.

BÜTÜN TAHIL TERCIH EDİN: Bütün tahıl ürünleri içerdikleri posa nedeni ile en dinç tahıl grubunu oluşturur. Beyaz ekmek yerine bütün tahıl ekmeklerini, beyaz pirinç yerine kahverengi pirinci tercih etmeniz yaşam kalitenizi yükseltmekle kalmaz, kilo kontrolünde de başarılı olmanızı sağlar.

HAFTADA 2 DEFA KURU BAKLAGİL TÜKETİN: Kuru baklagiller posa ve B vitamini yönünden zengindir. Kan kolesterolünün ve kan şekerinin de dengelenmesinde etkili rol oynayan bu grup, besin düzeninizde haftada 2 defa olmalıdır.

HER GÜN ÇIĞ SEBZE TÜKETİN: Çiğ sebzeler içerdikleri vitamin, mineral ve antioksidanlar ile beslenmemizde çok manâlı bir yere sahiptir.

TATLI İHTİYACINIZI MEVSİM MEYVELERİNDEN KARŞILAYIN: Ara öğünlerde fındık, fıstık, badem ile taze meyve tüketmek tatlı ihtiyacını karşılar ve beslenmenizin sıhhat değerini yükseltir. Metabolizmanızın hızlanmasında etkin olur.

Ve son olarak ta ÇALIŞMA: Havaların ısınmasıyla beraber her gün en düşük 1 saat yürüyüş yapılmalıdır. Aliştirma metabolizmayı hızlandırırarak yağ yakımına asistan olur aynı zamanda serotonin hormonunu da artırarak mutlu olmanızı sağlar o zaman her kese mutlu bol hareketli fit bir yaz diliyorum.”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın