rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Hamileyken hastalanırsanız…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Bebek sahibi olmaya niyet eden anne adayı, kendisini ruhsal ve fiziksel olarak buna hazırlamalıdır. Aile, meslek, konut, finansman, bakım planlaması yapılırken bir doktora başvurularak; metabolik, alerjik, hormonal veya yapısal bir kronik rahatsızlık var mı diye araştırılması, tedbir alınması yardımcı olur.

Kronik Sinüzit, alerjik nezle, kronik kulak, boğaz ve bademcik iltihapları ile alışılagelmiş zamanlarda çeper baskı yöneticilik edilerek geçiştirilen burun içi deviasyon, konka hipertrofisi gibi tıkanıklık yaratan durumlar varsa tedavi edilmelidir. Bademcik iriliği sebebiyle oluşan solunum sıkıntıları varsa gebelik başlamadan önce gerekirse ameliyatla çözüme kavuşturulması yerinde olacaktır. Sigara mutlaka bırakılmalı alıştırma ve yürüyüşler yapılmalıdır.

 

Mevsim itibariyle sıklıkla ortaya meydana çıkan nezle, grip, sinüzit, tonsillit ve farenjit gibi akut enfeksiyonlar hamilelikte daha sık olarak karşımıza çıkabilir. Hamilelerde bağışıklık sisteminin daha hassas olduğundan, nezle, grip farenjit gibi hastalıklara daha sık rastlanır ve iyileşme süreci de daha uzar. Bu gibi durumlarda özellikle ilk üç aylık dönemde yatak istirahati, bol değişken tüketimi ve vitaminler dışarıda hap kullanmayı tavsiye etmiyoruz. Oysa bakteriyel bir enfeksiyon laf konusu ise antibiyotik kullanılmak zorunda kalınabilir. Korunmak için grip aşısı yaptırmak yardımcı olacaktır.

Tüm tedbirlere karşın anne adayı hastalığa yakalanmışsa, el yüz temizliği uyumlu olarak yapılmalı, oda kesintisiz havalandırılmalıdır. Yeterli taze sebze ve meyve tüketilmeye çalışılmalı bu olamıyorsa da vitaminler ile çinko, magnezyum gibi mineraller alınmalıdır. Yeterince balık tüketilmelidir. Hava değişimi ve klimalı ortamlarda vücudun ani ısı değişimine maruz kalmaması önlenmelidir. Etraf ve hava müsait ise uygun bir şekilde güneş ısı ve ışınlarından davranmak bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etki yapacaktır. Burun içinin serum fizyolojik ya da biraz daha tuzlu olan (deniz suyu) kıvamındaki sıvılarla temizlenmesi yardımsever ve tehlikesiz olur.

Hamilelikte sık karşılaşılan bir durum da burun kanamalarıdır. Bu durum sakin ve huzurlu kalması gereken anne adaylarını panikletebilir. Oysa bunun kayda değer bir kısmı hormonal aktivite sebebiyle artmış ve genişlemiş kılcal damarların sümkürme gibi ufak travmalarla daha kolay çatlaması sebebiyle olur. Nemlendirici spreyler yardımcı olacaktır. Tekrar eden durumlarda ise altta yatan bir neden olup olmadığı araştırılmalı ve çare edilmelidir. Kendini onarmakta zorlanan ve çoğu kez kanayan bir kılcal damar kimyasal olarak dağlanabilir. Bazen bu çalışmalar sayesinde doğum esnasında ortaya çıkabilecek bıktırıcı kanama sorunları evvelden saptama edilebilir.

 

Gebeliğin 3. ayındaki kusmalar ve ilerleyen aylarda oluşan reflü; ses kısıklığı, gıcık ve öksürüklere niçin olabilir. Bu şikayetlerin uzun dönem olması durumunda olası diğer nedenler çağdaş teşhis yöntemleriyle ekarte edilmelidir.
Hamilelik yine sıklıkla, tükürük bezi hastalıkları, çeşitli baş boyun bölgesi enfeksiyonları, boyunda ele gelen yumru ve bezelere niçin olabilir. Böyle durumlarda en kötü senaryoların vurgulandığı internet bilgilerinin hamileleri panikletmesine sebep olmak yerine, işin uzmanına danışarak bilgilenmek ve çare olmak daha dürüst ve daha eksik stresli olacaktır.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR
Kulaklarım sıklıkla kaşınıp, tıkanıyor ve hatta sızı ve akıntı yapabiliyor. Tedavisiz geçmeyen bu sorun için hamilelik öncesinde ya da sırasında ne yapabilirim?
Kulak kaşıntısı ve tıkanıklıklar; kir, egzema, mantar ve kronik orta kulak enfeksiyonu kaynaklı olabilir. Muhakkak kulak temizleme çubuklarını kulak kanalının içine sokmamak gerekir. Kirler doktorunuz tarafından yerinde yöntemlerle uzaklaştırılır. Egzema ve mantar varsa yerinde çare planlanır. İlerlemiş durumlarda ise antibiyotik gerekebilir. Bu aşamada uygun bir çare seçilmesi ağırlık arzeder. Alerjik ve egzematik kişilerde kulakların sudan korunması gereklidir.

Alerjik nezlem olduğundan baharda aylarında ve tozlu ortamlarda fazla hapşırıyorum. Bebeğime bir zararı olur mu?
Alerjiler kalıtımsal geçiş bildiren ve yerinde ortamlarda gelişen bir rahatsızlıktır. Maalesef alerji hapları tüm gebelik sırasında rahatça kullanabileceğimiz ilaçlardan değildir. Hamileliğin ileri aylarında tuz su ve bir takım kortizonlu spreyler önerilen dozlarda kullanılabilir. Başlıca menfaat alerjen maddelerden ve stresten uzak durmaya çalışarak elde edilir. Adi hapşırıklar bir sorun teşkil etmez. Fakat fazla nadir durumlarda şiddetli gıcık öksürükler gebeliğin ilk başlama haftalarında düşük olasılığını kolaylaştırdığı yada son haftalarda doğumu başlatabildiği bilinmektedir.

 

Kronik sinüzitim var ve çoğu kez tekrarlıyor. Ağrılarım ilaç kullanmadan geçmiyor. Hamileyken yeniden sinüzitim tutarsa ne yapmalıyım?
Esasında hamilelik öncesinde sinüzitinizi tetikleyen deviasyon, polip, konka hipertrofisi sinüs kanallarının yapısal darlıkları vb. gibi nedenlerin ameliyat yada uygun tedavilerle giderilmesi en doğru seçimdir. Lakin bu safhayı aştı iseniz özellikle birincil 3 aydan sonradan bir takım tedaviler yapılabilir. Baş ağrıları için gebelikte ve emzirirken güvenle kullanabileceğiniz tek sızı kesiciler parasetamol grubu olanlardır.

Hamileyken nezle yada grip gibi bulaşıcı bir rahatsızlık kaptığımda bu bebeğime de geçer ve onu hasta eder mi?
Bu gibi hastalıklar solunum aracılığıyla geçtiğinden bebeğinize geçmez. Ama siz fazla ağır geçirecek olursanız bebeğinizde dolambaçlı olarak etkilenecektir. Beden ısı ve enerjinizi yerinde seviyede tutacak şekilde yatak istirahatı yapıp uygun sıvı ve gıdayla desteklemeniz yeterlidir.

Burun tıkanıklığından çok rahatsızım, hiç uyuyamıyorum. Hamile iken burun ameliyatı olabilir miyim? Ayrıca bütün doğum öncesi grip olursam ve sezaryen gerekirse?
Hamile iken ameliyat ancak hayati durumlar söz konusu olduğunda yapılmalı ve geveze risk alınmamalıdır. Üstteki solunum yollarından akut hasta iken de mecburen sezaryen ameliyatı olabilirsiniz. Bebek çok kısa zaman anesteziye maruz kalacaktır. Buradaki en manâlı sıkıntı, ameliyat sonrası öksürdüğünüzde dikiş yerlerinizde ağrı duyacak olmanız ve bebeğe solunum yolu enfeksiyonu bulaştırmanızdır. Enfeksiyonun ilerleyerek daha aşağı solunum yolu enfeksiyonuna dönüşme riski azdır.

 

Ben hasta iken emzirirsem bebeğime de bulaşır mı ? Süt emzirirken hap kullanabilir miyim? Bebeğimden öbür durmam gerekir mi?
Doktorunuz kadar huysuz söylenmediği sürece kesinlikle emzirebilirisiniz emzirmeniz yardımcı olur. Kendiniz için cerrahi maskeler kullanabilirsiniz lakin yine de bu bulaşmayı önlemenin belirlenmiş çözümü değildir. Buna rağmen bebeğinizden öbür kalmayın ve huysuz söylenmedikçe emzirin. Sizde oluşacak koruyucu antikorlar bebeğinizin bağışıklık sistemini destekleyecektir. Süte geçecek bebek için sakıncalı olabilecek ilaçları doktorunuz önermeyecektir zaten. Bebeğinizin nezle olması durumunda ise en iyi ilaç, anne şefkati ve sütüyle beraber belki birazcık da buruna serum fizyolojik damlatmak olacaktır.

Yeni gebe olduğumu öğrendim, grip ve grip aşıları hakkında endişelerim var sizce grip aşısı olmalı mıyım? Aşının bana veya bebeğime bir sakıncası olur mu?
Grip aşıları hakkında son yıllarda çok artı spekülasyon oldu. Aşının yüzde yüz koruyucu olmadığı, alıngan bir takım kişilerde ara sıra de olsa bazı tabi etkilere niçin olduğu ve çok pozitif abartıldığı gibi durumlar söz konusu. Bana Kalırsa kendilerine iyi bakan ayrıntılarıyla dinç erişkinlerin grip aşısı olmaları koşul değil. Bu kuvvetli enfluenza H1N1 ve H3N2 suşları için de geçerli. Ancak bu konuda en yetkili otorite kabul edilen Amerikan FDA kurumunun da önerdiği gibi çocuk ve yaşlılar, yürek, akciğer, astım, diyabet gibi kronik aşındırıcı hastalığı olanlar ile hamilelerin grip aşısı olmasında MENFAAT var. Bir grip salgınında hamilelerin grip kapma olasılıkları öteki bireylere göre minimum 2-3 kat daha artı bulunmuş çünkü. Kendinizi yeterince güçlü ve sağlıklı hissetmiyorsanız aşı yaptırmalı yada bu kararı doktorunuzla birlikte vermeniz en açıkçası olabilir. Yoğun şeker taşıyan gıdalardan uzaktan durmak, sigarayı kesmek ve düzenli çalışma gerçekleştirmek, grip virüslerine aleyhinde daha güçlü bir bünyeye sahip olmamızı sağlar. Aslında bizi hasta eden şey, grip virüsünün kendisinden çok bizim güçsüz düşmüş bünyemizdir. bu nedenle kendimize mükemmel bakmamız gereklidir, bu koşul hamilelerde çok daha önemlidir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın