rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Uyku Apnesi Nedir?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

            Uyku apnesi yaşayan kişi uykusundan aniden nefes alamaz bir şekilde sıçrayarak uyanmaktadır. Uyandığı takdirde derin nefes alabilir. Gece boyunca birden çok defa bu durumla karşılaşabilir. Uyku apnesi tedavi edilmediğinden gün içerisinde dikkatsizlik sonucu trafik kazaları, odaklanmada yaşanan bozukluklar gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

 

 UYKU APNESİ NEDENLERİ

 

            Fazla kilolu olmak, boğazımızda bulunan kasların fazla gevşemesi sonucu oluşan tıkanıklık, solunum yolu darlıkları, büyük bademcikler, geniz eti uyku apnesinin başlıca sebeplerdir.Yetişkinlerde görüldüğü gibi çocuklarda da görülebilen bir hastalıktır. Uyku apnesi olan bireyler normal bireylerden daha fazla ve yüksek sesli horlarlar.Horlama dışında nefes darlığı, uyku esnasında tıkanma, çırpınma gibi durumlar yaşayabilirler. Güne daha yorgun ve dikkat eksikliği ile başlarlar.

 

 UYKU APNESİBELİRTİLERİ

 

            En önemli belirtisi solunum durmasıdır. Bunun yanında ağız kuruluğu, reflü, uykuda huzursuzluk, horlama,sık sık idrara çıkma, sabah yorgun uyanma, konsantre bozukluğu, depresyon,şiddetli baş ağrısı gibi belirtiler vermektedir. Uyku apnesi hastaları gün içerisinde çok fazla hata yapma olasılığına sahiptir. Uyku esnasında inme, ani ölüm, solunum yetmezliği, kalp krizi ve gün boyu yorgun olma riski çok fazladır.

 

 UYKU APNESİNDE TANI

 

 -KBB muayenesi,

 -Hastanın hikayesi,

 -Uykuda solunum rahatsızlıkları skor değerlendirmesi,

 

            Ağız taban yüzeyinin incelenmesi gibi bir takım testlere tabi tutulur. Fakat asıl yanı uyku testi ile konulmaktadır.Bir gece laboratuvarlarda uykusu incelenerek kesin yanı konulmaktadır.

 

 TEDAVİ YÖNTEMLERİ

           

 Uyku apnesi hastası eğer kiloluysa öncelik kilo vermesine yardımcı olmaktır. Sigara alkol kullanıyorsa bırakmalı, spor yapmalıdır. Hafif ve orta derecede apne hastalarına cerrahi tedavi uygulanırken ileri düzeydeki hastalara basınçlı hava maskeleri önerilmektedir.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın