rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Meme Kanseri Ve Korunma Yolları

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

MEME KANSERİ

 

            Memedeki istenmeyen dokuların ciddi oranlarda artışı sonucu kanser oluşmaktadır. Süt bezlerinde büyüyen meme kanseri dağılmasında çok zaman gerekmektedir. Meme kanserinin lenf ve kan yoluyla dağılmasından önce tabi koyulduysa tedavi daha kesin ve daha iyi sonuçlanır.Bayanlarda en sık rastlanan kanser türüdür.

 

 BELİRTİLERİ

 

 -Meme üzerinde büyüyen, hareket eden, sert ve ağrısız kitleler

 -Meme de büyüme ve görüntü bozukluğu

 -Meme de portakal görünümü, şişme, iltihap, kızarıklık gibi belirtiler

 -Meme başında çökme

 -Meme den gelen kanlı akıntılar, normal akıntılar

 -Lenf bezlerinde görülen şişlikler bilinen bazı belirtilerdir. Bunlar dışında hiç belirti vermeyebilir ve kanser son evreye gelmiş olabilir.

 

 KORUNMA YOLLARI

 

 -C ve A vitamini bol olan gıdalar tüketilmelidir.

 -Posalı yiyecekler tüketip havyan yağı bulunan gıdalardan uzak durulmalıdır.

 -Tuzsuz ve taze yiyecekler tüketilmelidir.

 -Sigara alkol tüketilmemeli ve şişmanlar için kilo verilmeye çalışılmalıdır.

 

            Böylelikle meme kanserinden kurtulmaşansı her zaman fazlalaşmaktadır.

 

 KENDİ KENDİNE MEMEMUAYENESİ

 

            Öncelikle kollar kaldırılarak iki göğüste aynı büyüklükte mi, görünümleri ve kitle bulunup bulunmadığı kontrol edilir. Sonra eller yanlara indirilip tekrar kontrol edilir. Kollar kalçaya bastırılıp kaslardaki bozukluklar ve memedeki eşitlik kontrol edilmelidir. Aynı kontroller duşta ve yatarken de yapılabilir. Özellikle bayanlar sağlık için sık sık muayenelerini yapmalıdırlar. Erken tanı ve tedavi için bu çok önemlidir.

 

 TANI VE TEDAVİ

 

            Meme kanseri tanısında biyopsi,mamografi gibi cihazlar kullanılmaktadır. Tedavisi ise ameliyat öncesinde kemoterapi ve radyoterapi gibi yöntemlerle kitleler küçültülüp cerrahi tedavi ile alınmaktadır. Eğer yok edilebilirse ameliyata gerek olmamaktadır. Bu yöntemler dışında hormon tedavisi de uygulanmaktadır 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın