rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Türkiye’de sigaradan 5 dakikada 1 kişi ölüyor

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Türkiye'de sigaradan 5 dakikada 1 kişi ölüyor

Prof. Dr. İhsan Karaman Dicle Üniversitesi (DÜ) Kongre Merkezinde “Dezavantajlı Gruplar ve Sivil Toplum” konulu panelde “Bağımlılık ve Gençlik” konulu sunumu yapan teknoloji bağımlılığın güvenli olmayan boyutlara ulaştığını söyledi.

SİGARA İÇME YAŞI 13-15’E İNDİ

Bağımlılığın dünyada iki kategoride incelendiğini bildiren Karaman, “kimyasal bağımlılıkta” tütün, alkol ve uyuşturucunun, “tavır bağımlıklıkta” ise kumar, teknoloji, alışveriş ve cinsellikle ilgili bağımlılıkların incelendiğini aktardı.

Sigara içmenin afiyet sorunlarına yol açtığını anımsatan Karaman, Türkiye’de gençler aralarında sigara içme yaşının 13-15 yaş aralığına indiğini, her 10 erkekten birinin ve her 20 kızdan birinin sigara içtiğine dikkati çekti.

“TÜRKİYE’DE HER GÜN 300 BIREY SİGARADAN ÖLÜYOR”

Karaman, dünyada her yıl yalnızca sigara kullanımı ve tabi sebeplerle 6,5 milyon kişinin yaşamını yitirdiğine sinyâl ederek, şöyle konuştu: “Türkiye’de sigaradan her gün 300 birey, 5 dakikada bir kişi ölüyor. Ölümler en çok yürek krizi, akciğer kanseri ve kronik bronşitten kaynaklanıyor. En önemlisi de sigarayı bırakanlarda bu hastalıkların doğurduğu riskler gitgide artarak azalıyor.

“GÜNLÜK 90 MİLYON SİGARAYA GİDİYOR”

Türkiye’de sigara satın elde etmek için her gün 90 milyon lira harcanıyor. Sigaraya takvim 30 milyar lira masraf yapılıyor. Türkiye’de 6 yılda içilen sigaranın bedeli, 6 GAP parasına tekabül ediyor.”

Karaman, bağımlılıkla mücadelenin en dürüst ve dinç yolunun ergen ve gençleri, hiç başlamadan önce bu tehlikeden gözetmek olduğunu kaydetti.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın