rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Antidepresan ilaçlar kullanırken uyarı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Psikiyatrist Yrd.Doç.Dr. Rıdvan Üney, “Halka aralarında bütün psikiyatri ilaçlarına antidepresan denir. Antidepresan ilaçlar başlangıçta buhran tedavisinde kullanılan ilaçlar olarak kullanılmaya başlandı. Bugün pek fazla psikiyatrik bozuklukta bu ilaçlar kullanılmaktadır. Bunalım, endişe bozukluğu, saplantı hastalığı, panik bozukluk, sosyal korku, uyku sorunları ve bunlar gibi birçok psikiyatrik durumda psikiyatri hekimlerince hastalara önerilmektedir. Aslında bu ilaçlar, tansiyon ilaçları ve şeker ilaçlarından böylece de farklı değillerdir. Bu ilaçlarla ilgili en önemli veri, arkadaş önerisiyle kullanılmaması gerekliliğidir. Bir Takım kişiler ara sıra bir tane içerek iyileştiklerini düşünmektedirler. Bu tamamen yanılgıdır” dedi. 

Antidepresan ilaçların epeyce yaygın kullanılmakta olduğunu açıklayan Dr. Üney, “Bu günümüzde öyle çok ülkede aynı şekildedir. Antidepresan ilaçlar öteki ilaçlar gibi bağlı tesir yapabilmektedir. Bağlı etki oluştuğunda kişiler, kendilerine hap yazar hekime başvurarak ondan yardım istemelidirler. Psikiyatrik tedavilerin en önemli kısmı işbirliğidir. Dolayısıyla sorun olduğunda hekimle birlikte çalışmak gerekir. Antideprersan ilaç kullananlar şayet diğerlerine göre biraz daha hassas olduklarından dolayı, ilaç prospektüsünü okumaktadırlar. Buradaki bir sürü mümkün alt etkiyi görüp kullanmaktan vaz geçebilirler. Böyle kaygı yaşayanlar, bu konuda bilgilenmek için mutlaka hekimleriyle görüşmelidirler. Bu korkuyla hap kullanmamak, kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Antidepresan ilaçların mümkün en sık alt etkileri; kilo alımı, iştahsızlık, mide bulantısı, uyku hali, sersemlik, cinsel gönülsüzlük, kabızlık ve ishaldir. Bunun yanı sıra fazla bir neşe hali olmuşsa tekrar hekiminizle görüşünüz. Bu gibi durumlarda hekime başvurarak ilaç değişimi sağlanabilir” diye konuştu.
Yrd.Doç.Dr. Rıdvan Üney, antidepresanlarla ilgili şu uyarılar da bulundu:
“1. Antiddpresan ilaçları oysa hekim yazdığında kullanmak gerekir.
2. Antideprersanlar birincil kullanımda tesir etmez çoğu süre en erken 2-3 hafta sonra etkisi başlar.
3. Antideprersanlar çoğu vakit tedavilerde en az altı ay kullanılmak durumundadır.
4. İlaca başladıktan daha sonra mutlaka kayıtlı aralıklarla psikiyatri kontrolüne gidilmeldir.
5. İlaca başlarken de ilacı bırakırken de psikiyatriste danışarak yol almak gerekir.
6. Diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında öncesinde mutlaka hekime sorulmalıdır.
7. Uykusuzluk durumlarında yakınlarımızın önerileriyle antidepresan uygulamak işe yaramaz.
8. Birçok antidepresan sabahleyin tok karnına alınır.
9. Her psikiyatrik soruna, her antidepresan iyi gelmez.
10. Antidepresan ilaçların çok az bir kısmının bağımlılık yapma riski vardır. Bağımlılık yapan psikiyatri ilaçları, ama özel yeşil reçeteyle satılabilir.
11. Antidepresan ilaçların çok az bir kısmı uyku yapar.
12. Antidepresan ilaçlar “kafa yapma hapları” değildirler.
13. Antidepresan ilaçlar psikiyatrik bir sağlık durumu sorunu olanlarda dünyanın her uygun kullanılmaktadır.
14. Antidepresan ilaçlar insanların kişiliklerini değiştirmez.
15. Antidepresan ilaçlar insanları robotlaştırmaz. Birçok kişinin antidepresan kullandığını fark edemezsiniz.
16. Antidepresan kullanan kişiler tehlikeli değillerdir.
17. Antidepresan ilaçlar tedavi edici ilaçlardır. Sorunları geçiştiren ilaçlar değildir.
18. Antidepresan ilaçlar plasebo değillerdir. Yani işe yaramayan hap değillerdir. Ayrıca maddi ayrıca de ruhsal olarak sağlıklı günler dilerim.”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın