rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Altın Kurallar

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Cildiniz ne dek bronzlaşmış ise öyle hasar görmüş anlamına gelmektedir. Bu durumda ise akla gelen soru dinç bronzlaşma nedir sorusudur.Doğru tekniklerle dinç bronzlaşmak muhtemel.

 

Yaz ayları tatil ayları olup bu dönemlerde deniz kenarında güneş banyosu yapmak ve doğal şekilde bronzlaşmak en fazla hoşumuza giden şeylerden biridir. Emrindeki bronzlaşma ile birlikte ışıl ışıl eden esmer bir deri derhal herkesin en büyük ideallerinden birisidir. bununla beraber bronzlaşma hakkında yanlış bilinen ise derinin bu şekilde renk değiştirmesinin sağlıklı bir cildi ile ilişkilendirilmesidir. Oysa derideki bu renk değişimi uzmanlar tarafından ciltte oluşmuş zarar olarak değerlendirilmektedir.

 

Yani cildiniz ne dek bronzlaşmış ise öyle zarar görmüş anlamına gelmektedir. Bu durumda ise akla gelen soru sağlıklı bronzlaşma nedir sorusudur. Bu soruya cevap verebilmek için uzmanların açıklamalarına dinlemek gerekir. Bunun yanında sağlıklı bronzlaşabilmek için de altın kuralları uygulamak gerekir. Ciltte güneş ile birebir bağlantı sonucu D vitamini kaybı oluşmaktadır. bu nedenle de cildin nem dengesi bozulmaktadır.

 

Özellikle de yaz aylarını girilen dönemlerde güneş ışınlarının daha düşey açı ile geliyor olmasına alt olarak derideki vitamini kaynağı olan madde güneş kadar aktif D vitaminine dönüştürülmektedir. Bu da vücuttaki kalsiyum dengesi ile kemik gelişmesini sağlamaktadır. Bilhassa çocuklar ve yaşlılar için D vitamini fazla manâlı olup güneş banyoları yapmaları onlar için fazla yararlı olmaktadır.

bronzlaşmak

Ayrıca sedef güya bir cilt hastalığınız var ise güneş ışınları bu cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir. Yani kısacası güneş D vitamini açısından vücudun gereksinim duyduğu bir şeydir. Yalnız bunun dozunun mükemmel ayarlanması gerekir. Güneşli birebir dokunmak yerine dinç bir biçimde güneşin ışınlarından yararlanmak gerekir oysa bunun içinde bronzlaşma hakkında dürüst tanıdık yanlışlar nelerdir bu konunun bilinmesi gerekmektedir. Bular da şu şekilde sıralanabilir.

 

1 – Bronz bir deri daha güzel görünmektedir.

Bütün tersini bronzlaşmak güneşle birebir bağlantı olduğu için yüzde çizgiler ve kırışıklıklar oluşturmaktadır. bununla birlikte ciltte kahverengi lekeler ve noktalarda oluşmaktadır.

 

2 – Gençler Kansere Yakalanmazlar.

Bu da hatalı bilinen bir şeydir deri kanseri genç veya ihtiyar herkeste görülebilir ve en çok rastlanılan kanser türlerinden biridir.

 

3 – Cildin Eşit Oranlı Olarak Bronzlaşması Kişiyi Güneşten Korumaktadır.

Bronzlaşma hakkında doğru aşina yanlışlar içerisinde bu faktörler gelmektedir. Fiilen cildin ne kadar bronzlaşması o kadar zarar görmesi demektir.

 

4 – Solaryum İle Güneşte Bronzlaşmak Benzer Şeydir.

Bu hatalı ise insanların deri kanserine yakalanma olasılığını güçlendirmektedir. Çünkü solaryumla doğal bir şekilde D vitamini alınamamaktadır. Sağlıklı bronzlaşma nedir sorunusun cevabı ise güneşte bronzlaşmaktır.

 

5 – UVB Işınlarının Cilde Herhangi Bir Zararı Olmaz

UVA ışınları cildin ne kadar hasar veriyor ise UVB ışınları da bir pek cilde hasar vermektedir. bu nedenle cilde bu iki yaşından koruyacak şekilde tedbir olmak gerekir

 

6 – Solaryum kişiyi zayıflatmaktadır

Hayır, böyle bir şey söz konusu değildir. Bu yalnızca bir spekülasyondur. Sadece ciltte kalori ışıklandırma işini hızlandırmaktadır. Ancak kişinin zayıflaması etki etmemektedir.

 

7 – Koruyucu kremlerin hiçbir zararı yok koruyucu kremler zararlıdır kanser riski oluşturmaktadır

Bu konu ile ilgili yalnızca spekülasyonlar ortada dönmektedir. Güneş koruyucular uyarı dizisi seçildikleri süre güneşin zararlı etkilerinden cildi koruyabilmektedir. Bu doğru bilinen yanlışları da öğrendikten sonradan yapılması gereken dinç bronzlaşmak için altın kuralları uygulamaktır. Şimdi de sağlıklı bronzlaşma nedir diyenler için altın kuralları sıralayalım.

 

Dinç Bronzlaşmanın Altın Kuralları

1- Dinç bronzlaşmak için güneş ışınlarının dikey geldiği saatlerde güneşe çıkmamak gerekir

2- Eğer güneşle birebir bağlantı edeceksiniz güneş gözlüğü şapka kullanmanız gerekir.

3- Güneşe çıktığınız zaman açık renkli kıyafetler ve ince kıyafetler giymeye özen göstermelisiniz.

4- Dinç bronzlaşmanın altın kurallarından en önemlisi nasıl güneş yağı seçilmeli sorusudur. Bunun için minimum 50 faktör ve üzerinde güneş koruyucular kullanmanız gerekir.

5- Havuza her girip çıktığınızda güneş koruyucu tekrar tekrar uygulamanız gerekir. Güneş ışınlarının düşey geldiği saatlerde omuz, baş, göğüs, yüz gibi hassas bölgeleri güneşten koruyarak güneşlenmek gerekir.

6- Tatile çıkmadan önce eğer bronzlaşmak gibi bir niyetiniz var ise bir cildiyeci ile görüşmeniz yardımcı olacaktır. Güneş koruyucu seçiminde bir dermatolog önerisinden faydalanmanız gerekir.

7- Alacağınız güneş koruyucu 50 etken ve üzerinde koruma faktörlü olmasına uyarı edip aynı zamanda kokusuz ve parfümsüz olmasına uyarı etmeniz gerekir.

 

Sahiden bronzlaşmak cildin güneş aleyhinde gösterdiği bir savunma mekanizmasıdır. Vücut ve cilt güneş ışınlarıyla aleyhinde karşıya kaldığı zaman sağlıklı olan hücreleri korumak namına savunmaya geçer ve melanosit denilen cilde rengini veren maddeler etrafında bir koruma hücresi oluşturulur.

 

           Nasıl güneş yağı seçilmeli sorusunun ana cevabı ne kadar bronzlaşmak istediğinize bağlıdır. Etken sayısı ne kadar artar ise böylece az güneşten etkilenirsiniz. Bu koruma hücreleri çoğalarak savunma mekanizması geliştirirler. Bu da cildin bronzlaşması anlamına gelmektedir. Bronzlaşmak sahiden cildin zarar görmesi olarak bilinse de bir sağlıksızlık değildir. Güneş ışınları karşı kendini korumaya alan cildin artık kullanmayı bırakması ve canlı olmayan hücrelerin renk değiştirmesi olarak tanımlanabilir. üstelik sağlıklı bronzlaşmak adına yapılan hatalar laf konusudur. Çok sık rastladığımız bu hataları da şu şekilde sıralayabiliriz.

 

Güneşle Birebir Bağlantı Ederek Bronzlaşmak

Eğer dinç bronzlaşma nedir diye düşünenlerdenseniz ve bronzlaşma kararında iseniz bunu güneşle doğrudan doğruya aleyhinde karşıya kalarak yok güneş ışınlarının daha eğik geldiği saatlerde yapmalısınız.

 

Çabuk Biçimde Bronzlaşmak

Bronzlaşmayı yavaşça gerçekleştirin. Fazla kısa bir süre içerisinde bronzlaşmak yerine daha uzun bir vakit dilimi içerisinde cildinizi bronzlaştırmaya çalışın.

 

Solaryumda Bronzlaşmak

Bronzlaşmak için solaryum yerini doğal güneş ışınlarının tercih etmelisiniz. Çünkü solaryum her seansta cilde zarar veren bir uygulamadır. Bunun yerine çıkacağınız tatilde güneşli doğrudan doğruya cildinizi temas ettirmeden ve geniş bir zamana yayarak bronzlaşmayı seçim etmelisiniz.

 

Yol Almak Kayda Değer Değildir

Hareket fazla önemlidir. Daha çabuk ve daha tez ulaşmak istiyor iseniz hareket etmeniz sizin faydanıza olacaktır. Kumsalda uzanıp bronzlaşmak yerini bir vakit güneş aşağı kaldıktan sonra denize girip çıkarak ya da bambaşka spor aktiviteleri yaparak güneş aşağı bronzlaşmayı tercih etmelisiniz.

 

Koruyucu Göstermek Çok Kayda Değer Değildir

Bronzlaşmanın en esas ögelerinden birisi güneş koruyucuları kullanmaktır. Güneş koruyucusu konusunda mutlaka bir deri hastalıkları uzmanı önerisinden daha sonra koruyucunuzu alın. bununla birlikte güneş koruyucunun 50 etken üstünde olmasına dikkat edin. Alternatif yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Bronzlaşma konusunu güneş koruyucular yerine alternatif yöntemler de etkili olmaktadır. Bunlara başvurarak güneşin zararlı etkilerini asgariye indirebilirsiniz. Zeytinyağı, kakao yağı, havuç yağı gibi ya da bebek yağı gibi doğal ürünler bronzlaşmanıza tezgâhtar olacak ve size sağlıklı bir bronzlaşma olarak dönecektir.

 

Güneşlendikten Sonra Güneş Kremi Kullanmama

Duş aldıktan sonradan vücudunuzun tamamını güneş kremi ile bağlanmanız cildinizin nem dengesini sağlayacaktır. Ciltte soyulmalara ve sağlığa zararlı bir bronzlaşmaya engel olacaktır. Bronzlaşma hakkında içten aşina yanlışlar ne değin halk müziği arasında yaygın olarak kabul görse de siz kasten lades demeyin.

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın