rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Saçla İlgili Dürüst Tanıdık Yanlışlar

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Saçınızla ilgili doğru bildiğiniz yanlışlardan korunduğunuz taktirde dinç ve ışıltılı saçlara kavuşmak muhtemel.

                              Saçla İlgili Doğru Aşina Yanlışlar 

 

  • Saç uçlarını sık aldırmak saçların hızlı uzamasını sağlar.

Uzmanlar, saç uçlarını aldırmanın saç uzamasını etkilemediğini söylüyor çünkü uzatma saç derisinden başlıyor. Ama her altı ila sekiz haftada bir saç uçlarını aldırmanın başka bir sebebi var. Kurumuş saç uçları saçların daha ince görünmesine ve saç kırılmalarına sebep olur. Dolayısıyla saç uçlarınızı aldırdığınızda saçlarınız daha hacimli görünür.

  • Beyaz saç telinizi koparttığınızda yerine daha fazlası çıkar.

Beyaz saç çıkmaya başladığında genelde gerisi de gelir. Bu efsanenin çıkma sebebi de muhtemelen budur. Siz koparsanız da koparmasanız da saçlarınız ağarmaya başladıysa, devamı gelecektir. Dolayısıyla saç tellerinizi koparmayı bırakın. Aksi hâlde zamanla saç dipleri daha çok zayıflayacak ve en sonunda o bölgede saç çıkmayacaktır. Ya beyaz saçlarınızla barışmalı veya saçlarınızı boyatmalısınız.

  • Şampuan saç döker.

İnsanların çoğunlukla banyodayken saçları dökülür ve dolayısıyla şampuanın buna sebep olduğu düşünülür. Bu yüzden şampuanlamayı keserseniz problemin daha da kötüleşmesine sebep olabilirsiniz çünkü yağ oluşumu enfeksiyona öncülük edebilir, bu da saç uzamasını engeller. Saç dökülmesinin başlıca en büyük sebebi strestir. Boşanma, ameliyat, yakın birinin vefatı gibi sebepler bu sorunu daha da şiddetlendirir. Olası mertebede doğal içerikli şampuanlar kullanmaya itina gösterin. Şampuanınızın içine akarsu çiçeği yağı, lavanta yağı, biberiye yağı gibi yağlar ekleyin.

  • Saçlarınızı ne kadar fazla tararsanız, saçlarınız pek dinç olur.

Saçları fazla fırçalamanın faydadan fazla zararı vardır çünkü bu şart koruyucu katman olan saç kütikülüne hasar verir. Saçlarınızı yalnızca dağıldığında tarayın, gün içerisinde sıradan hâline bırakın.

  • Boyalı saçlar sağlıksızdır.

Saç açtırma saçınıza yapabileceğiniz en fena şeylerden biridir fakat saç boyatmak düşünüldüğü değin zararlı yok. Saç tellerinin rengini temizlemek saçlarınızı zayıflatır ama saç tellerine renk eklemek saçların daha yoğun görünmesini sağlar. Uzmanlar koyu renk olduğu sürece saç boyamanın zararlı olmadığını söylüyor.

  • Dürüst ürünler kullanmak saçları gürleştirir.

Birçok insan dinç görünen saçların saç bakım ürünleri gibi dış faktörlere bağlı olduğunu düşünüyor ancak dinç saçlarla besin şekliniz arasındaki bağ daha önemlidir. Saçlarınızın uzaması için vücudunuzun enerjiye ve beslenme maddelerine ihtiyacı vardır. Sıkı bir diyetteyseniz vücudunuz saçlara yeterince enerji ayıramaz. Yeteri miktarda karbonhidrat, protein ve dinç yağlardan almaya özen gösterin ve çinko, demir ve D vitamini konusunda ekstra tedbirli davranın. Bunlar saç uzamasında önemli vitaminlerdir ve birçok kadında bu vitaminlerin eksikliği görülür.

  • Şampuan başkalaştırmak faydalıdır.

Kepek önleyici, hacimlendirici, renk koruyucu gibi farklı etkilere sahip almak istemiyorsanız şampuanınızı değiştirebilirsiniz. Uzmanlar onun haricen benzer şampuanı kullanmanızın doğru bir karar olduğunu söylüyor. Bambaşka şampuan denerken saçlarınızı bambaşka hissetmenizin tek sebebi her şampuanın bambaşka etkilere sahip olmasıdır.

  • Kepek kuru saç derisine dikkat çekici eder.

Kepek, yağlı ortamlarda oluşan bir nesil mantardan kaynaklanmaktadır. Kepek, vücudun mantara verdiği bir reaksiyondur. Kepek önleyici şampuan göstermek faydalı olacaktır.

  • Köpüren şampuanlar saçlarınızı daha iyi temizler.

Şampuanın görevini yapabilmesi için köpürmeye ihtiyacı yoktur. Bizler temizliği köpürmeyle benzeşen layık tutuyoruz ancak çoğu şampuanda bulunan ve köpüren bir ajan olan sülfatlar sağlığı negatif etkiler. aynı zamanda saçlarınızı boyatıyorsanız boyanın basit açılmasına niçin olur. Bir De bazı araştırmalar sülfat ile kanser riski arasında bir tahvil olduğunu da göstermiştir. Şampuan tercihinizi sülfatsız ürünlerden yana kullanın.

  • Saçlarınızı her iki günde bir yıkamalısınız.

Önceleri saçlarınızı her gün yıkamanız gerektiğini duymuş olmalısınız. Ardındaki saçları her iki günde bir yıkayıp temizlemek gerektiğini duyduk. Saç yıkama sıklığıyla ilgili bütün bu duyduklarınızı kulak ardı edin. Herkesin saç yapısı farklıdır.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın