rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Rize Yemekleri Hakkında Bilgi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Rize, Karadenizin en doğusunda bulunan ve doğasıyla insanıyla sıcak olan şehirlerden biridir. Sakin bir kent olmasıyla da turistlerin zaman zaman bu doğa güzelliklerini ziyaret ettiği biliniyor. Aynı zamanda Rize’de kamp yapmak isteyenlerin de sayısı her geçen yıl artmakta. Yaylalarda kamp yapmanın verdiği rahatlıkta oldukça harika bir deneyim sunuyor. Peki Rizeye seyahat edecekler için rize yemekleri nelerdir ? En popüler Rize meşhur yemekleri listesi !

Muhlama

Muhlama, Rize kavhaltılarının şüphesiz en popüler yemeğidir. Rize denilince akla Muhlama’nın geleceğinden emin olabilirsiniz. Kuymak olarakta adlandırılan fakat gerçek adı Muhlama olan bu yemek Rize sabahlarında denenmesi gereken bir yemektir. Rize’de sabah kahvaltısı yapmak isteyenleri üstüne bulamayacağımız yemektir. Tereyağından Trabzon Peynirine pek çok ürünün yer aldığı Muhlama yapılışı da oldukça basit bir yemektir. Rizede olun olmayın mutlaka denemeniz bir sabah kahvaltısıdır.

Rize Kavurması

Etli bir Rize yemeği olan ve oldukça popüler olan Rize usulü kavurmayı mutlaka denemelisin. Pek çok yemek satış alanında sadece sabah saatlerinde aktif olarak satılan Rize Kavurmasını mutlaka denemelisiniz. Özel baharatları ile oldukça eşsiz bir damak tadı bulunan Rize Kavurması en popüler yemekler arasında yer alıyor.

Rize Pidesi

Rize Pidesi, yine Rizenin meşhur yemeklerinden biri. Rizeye özgü olarak yapılan bu pide biraz değişiklik gösteriyor. Genelde yuvarlak bir şekilde fındık denilen biçimde yapılan Rize Pidesi de içerisinde farklı çeşitlerin olduğu bir pidedir. Farklı türlerinin olduğu Rize Pidesi , kavurma dahil edildiğinde de oldukça güzel bir damak tadı bırakıyor. Rize yemekleri denince akla gelen yemekler arasında Rize pidesi de bulunuyor.

rize yemekleri muhlama

Rize Meşhur Yemekleri

Rize birbirinden farklı yemekleri ile kendi zengin mutfağını oluşturmakta. Türkiye’nin zengin mutfağının da oldukça mneli bir yerine sahip olan Rize’nin meşhur yemeklerini mutlaka denemelisiniz. Sabah kahvaltısında Muhlamayı, akşam yemeğinde ise kavurmayı tercih etmelisiniz. Rizeye seyahat etmek isteyenler de güzel ve eşsiz manzara karşısında bu yemeğin tadını çıkarabilir. Rize’nin en güzel yemeklerini denerken bir yandan da rize’de doğa yürüyüşü yapmanın keyfini yaşamanız mümkün olabiliyor. Rize yemekleri denemenin tam zamanı.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın