rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Kanserde yeni umut

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Brezilya’ya özgü bir eşek arısında yer alan zehrin, kanserle mücadelede savunma mekanizması olarak kullanılabileceği açıklandı. Sao Paulo Üniversitesi’ndeki uzmanlar, eşek arısında yer alan toksinin kanserli hücrelere yapışarak bu hücreler için yaşamsal önemdeki molekülleri sızdırdığını ve bu yolla onları öldürdüğünü belirledi. Uzmanlar çalışmaların hemen şimdi ilk aşamalarında olduğuna ve bu yöntemin halk üzerinde etkisinin görülmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini hatırlattı. Latince adı Polybia Paulista olan kavgacı eşek arısı türü Brezilya’nın güneydoğusunda yaşıyor. Bu arının iğnesinde MP1 adı bahşedilen kayda değer bir zehirli madde bulunuyor. Fareler üstünde yapılan deneylerde, bu toksinin kanserli hücreleri hedefleyip öldürebileceği sonucu çıktı.

Arının zehri kanserli hücreleri öldürüyor!

Araştırmayı yöneten Prof. Joao Ruggeirio Netto ve ekibi MP1 toksininin kanserli hücrelerin yüzeyinde anormal bir şekilde yayılan yağ molekülleriyle etkileşime girerek, hücreler için yaşamsal önemdeki moleküllerin dışarı sızmasını sağladığını saptandı. İngiltere’deki Leeds Üniversitesi Uzmanı Dr. Paul Beales ise, hücre zarındaki yağlara saldıran kanser tedavilerinin en ince ayrıntısına kadar yeni bir hap türünü beraberinde getirebileceğini söyledi. İngiltere Kanser Araştırmaları Vakfı’ndan Dr. Aine McCarthy de “Araştırmanın bu ilk aşaması Brezilya eşek arısının zehrinin kanser hücrelerini laboratuvarda nasıl öldürdüğü konusundaki bilgimizi artırıyor” şeklinde konuştu.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın