rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Pirinç Hakkında Herşey

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Buğdaygiller familyasından gelen pirinç milattan önce yedi binli yıllara dayanmaktadır Çin’de ilk üretime rastlanmıştır. en fazla üretim yapılan ülke tekrar Çin ve Hindistan’dır 2010 verilerine kadar. Musan Asya’sında önemli bir yer miktar beslenmede Darı ve buğdaydan daha sonra en fazla tüketilen besindir. Besinler açısından zorunlu almamız gereken argimin acısından varlıklı bir üründür, çocuklar açısından beslenme içeriğinin içine alınması gereken bir üründür. Kullanım şekli olarak tane şeklinde, un biçiminde ve nişasta şeklinde tüketilmektedir. Orta Asya ve Muson Asya’sında beslenmede kayda değer bir yer kaplamaktadır.

Pirinç türlerini öğrenelim.

Pirinç türleri tüketicilerin beklentilerine göre öbür şekillerde olabilmektedir. Uzun pirinçler ellinin 4-5 katı olabilen pirinclerdir. Orta uzunlukta pirinçler var bunlarda ellinin 2-3 katı uzunlukta olan pirinçler. Yine orta uzunlukta pirinçler dediğimiz eni ve boyu neredeyse benzer yapıda ama pirinçler var. Bunun yanı sıra dördüncü çeşitte aromatik pirinçler var bunlardan en belirgini Jasmin pirinç dediğimiz değişik aromalarda ve tatlarda olan pirinçlerdir. Bunlarda özel üretimler oluyor ve üreticililerin istekleri doğrultusunda üretim yapılmaktadır. bununla birlikte beşinci olarakta tombul piriç olarak dediğimiz yapı olarak mısır tanesi benzer ve özel tüketicileri için üretilen pirincdir.

Pirincin meçhul faydaları

Pirinç yapım metoduna tarafından değişken ancak çok faydalıdır, esmer pirinç ve bizim Türk milletinin kullandığı beyaz piriclerimiz olmaktadır. Fakat üretim şekline kadar bir takım özelliklerini kaybedebilir. Pirincin kan şekerini sabitlemede, hazmı kolaylaştırmak bunun yanı sıra sindirime yararlı olmada ve bağırsakların çalışmasını etkide faydası vardır. bununla birlikte kolesterolü düşürmekte hücreli etkisi ve yürek krizine yakalanma oranını düşürmede faydası olduğu söylenmektedir.

Pirincin besin değeri nedir?

Mineral acısından, çok artı bir kaynağı olmayan pirinç, vitamin acısından oldukça zengin bir ürün. 100 Gram bir pirinçi aldığımızda 241 kiloenerjii 8 gram protein, 73 gram karbonhidrat yağ oranı ise hayli düşüktür. Tabii pişirme tekniğimize ve öteki etkenlerden nedeniyle yağ oranı artabilir. Pirinçin karbonhidrat değeri diğer baklagillerden daha yüksektir fakat bunun yanına E vitamini ve B vitamini epeyce yüksektir, pirincin.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın