rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Mutfak Bilgileri (2)

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Mutfak Bilgileri (2)

Haşlama Yöntemleri

Haşlama yöntemleri, soğuk suda ve sıcak suda haşlama olarak 2 şekilde uygulanır. Haşlama bir yiyeceğin sıcak suda yada sıcak suda kaynamaya bırakılarak elde etmesidir. Soğuk suda haşlama haşlanacak gıda soğuk suya koyulur ve kaynamaya bırakılır. Sıcak suda haşlama ise kaynayan suya beslenme atılır, et tavuk yada sebze bu şekilde kaynamanın avantajı pişme süresi daha kısadır. Ayrıca suyu sonradan göstermek üzere bulandırmadan elde etmiş oluruz.

Tavuk haşlarken nelere uyarı edelim?

Tavuk haşlarken dikkat etmemiz gereken noktalardan bir her birine, tavuk haşlamadan önce derisinin çıkartılmamasıdır. Tavuk kaynar suya atılarak haşlanmalıdır, daha leziz olması için tavugun suyuna sarımsak, baharat yada sebze atılarak lezzetlendirebilirsiniz. bir parça limon sıkılırsa, tavuk daha dar daha kolay pişecektir, köy tavukları fabrikasyon tavuklarına göre daha uzun sürede pişer bu süreye dikkatli olmak gerekmektedir.

Patates haşlarken nelere uyarı edelim?

Patates haşlarken ilk kez yapmamız gereken ilk olarak patatesleri iyi yıkanması gerekmektedir. daha sonra patatesleri bir vahşi alarak üzerini gecene kadar su ek ederiz sonra ocağa alırız bu safha da kaynamakta olan patateslerimizin lezzetlendirmek ve daha kolay pişmesi acısından manâlı. Haşlanan patateslerimizi kontrol ederken bir çatal yardımı ile teftiş edebilirsiniz. Pişirme süresinde iyi kurmak ta yarar vardır patateslerimizin dağılmaması acısından. Öteki dikkat edilmesi gereken öteki manâlı bir nokta patates haşlarken kısık ateşte haşlamak gerekmektedir.

Poşette düşük ısıda haşlama nedir?

Poşette düşük ısıda haşlama, et, sebze, tavuk ve balığın poşet içinde marine edilerek fırında pişirilmesi yöntemidir. Bu şekilde rahatlıkla lezzetli ve besin değerini korumuş olaeak er, balık ve sebzeler elde edebilirsiniz. Burada dikkat etmemiz gereken noktalardan bir adam başına başvuru yapacağımız poşeti unlamaktır bu şekilde tepsiye yapışmamasını sağlarız. Daha önceden marine edip buzdolabında saklayabiliriz poşetle birlikte. Pişme sırasında fırına koyarken poşete bir kaç delik açılmalı patlamasını önlemek için. Epeyce sağlıklı bir yöntemdir, perhiz ve sağlıklı beslenenler için fazla uygundur.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın