rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Muska Baklava (Sivrihisar Eskişehir)

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Tahsin Altın
Sivrihisar Folkloru

Hamuru için:
1000 gr. Kadar baklavalık un
Bir arz nişasta (Uğra için)
3 adet yumurta
500 gr. Süt
500 gr. Ceviz içi
500 gr. Akıcı yağ
1 dere bardağı yoğurt
Şerbeti için:
1000 gr. Toz şeker
5 su bardağı su
1 adet limon

Süt + yumurta + yoğurt bir kapta karıştırılır. Üzerine un ek edilerek hamur katı olacak şekilde yoğrulur. Bu hamurdan asgari 20 adet beze olur. Bezeler oklava ile açılırken un ve nişasta karışımı (uğra) ile yufkalar fazla ince açılır. Açılan yufkalar bir masa üzerine arasına nişasta serpilerek tek tek tekrar tekrar konur. Baklava tepsisi akışkan yağla yağlanır. Masa üzerindeki yufkalar (7×7 cm en ve boyda) kareler halinde kesilir. herkes demet arasına kırılmış ceviz konarak muska gibi katlanır ve yağlı tepsiye muskalar sırt sırta gelecek şekilde dizilir. 180 derece ısıdaki fırına konur. Hamur ısınınca fırından çıkarılarak istikrarsız yağın tamamı kaşıkla üzerine dökülür. Tepsi bitmiş fırına konulur. Baklava pembeleşesiye kızartılır. Tepsi çıkarılır ve soğutulur. Daha önce hazır şerbet baklava tepsisine konur. Baklava sıcak ise soğuk şerbet kullanılır.

Anekdot: Sivrihisar Baklavası Sivrihisar ilçesinde baklava yapımı köklü bir geçmişe sahiptir. Sivrihisar baklavası dillere destandır. Lezzetini hiç bir yerde tatmadığınız bu baklavayı denemenizi tavsiye ederiz.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın