rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Lokma (Sivrihisar Eskişehir)

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Tahsin Altın
Sivrihisar Folkloru

3 su bardağı un
3 su bardağı toz şeker
2 çorba kaşığı istikrarsız yağ
1 çorba kaşığı limon suyu
2 su bardağı sıvı yağ
1 nehir kaşığı tuz

Şerbetinin Yapılışı; 3 bardak toz şeker ile 3 kadeh su bir tencerede minimum 15- 20 dakika kaynatılır. Üzerine limon suyu eklenir ve şerbet soğumaya bırakılır.
Mayanın Hazırlanışı: Maya üzerine bir tatlı kaşığı toz şeker ve az su ilavesi ile uygun bir şekilde ezilir.
Hamuru: Elenmiş un + üstüne 1 akarsu kaşığı tuzlu ve hazırlanan maya + akışkan yağ ile adilane gitgide su katarak yoğrulur. Hamurun kıvamı bulamaç gibi olmalıdır. Ilık bir ortamda hamur üzeri örtülerek en düşük 1 saat değin dinlendirilir. Ayrıntılarıyla kabarasıya mayalandırılır. Lokmanın Yapılışı: Rahat ve derince bir tencereye 2 su bardağı akıcı yağ konur ve en ince ayrıntısına kadar kızdırılır. Hamurdan bir parça avuç içine alınır sıkılır. Başparmak ile muhabere parmağı aralarında fırlayan hamurdan her defasında soğuk su ile ıslatılmış demir kaşık ucu ile alınan hamur dargın yağa atılır. Hamur kabarık pembe rengi alınca delikli kevgirle alınır ve sıcak lokmalar soğuk şerbet içine atılır. Lokmalar şekerini emdikten sonradan tabaklar ile servis yapılır.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın