rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Lazer epilasyonla ilgili merak edilenler

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Lazer (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) ışını belirtilmiş bir dalga boyunda olup aynı doğrultuda dışarı giden birbirinden egemen ışın demetidir. Bu ışık demeti lazer cihazları doğru deri üstüne düşürülür ve açığa meydana çıkan ısı enerjisi olarak kılları etkiler. Faal fazdaki kılların içerdiği melanin (kıl ve deriye rengini veren madde) lazer ışını göre seçilir ve bu ışığı emen kıl iletken görevi görerek, ısıya dönüşen ışık enerjisini boylu boyunca ilerleterek kıl köküne ulaştırır. Gaye kıl üretimini en aza indirmek veya en ince ayrıntısına kadar yok etmektir.
Dr. Eylem Acar Kliniği’nin sahibi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Eylem Acar, Lazer Epilasyon ile ilgili merak edilenleri ve son gelişmeleri  şöyle anlattı: En sık seçim edilen cihazlar alexandrite ve diode lazerlerdir. İki lazer tipi de kalın, koyu renkli kıllarda etkilidir. Koyu deri tipi olanlarda diode lazerin güvenlik aralığı daha geniş olsa da hangi deri tipine hangi lazerin uygulanacağı tecrübeli bir hekim tarafından belirlenmelidir.

Kaç seans uygulanır?
Lazer tedavisinin süresi kadınlarda 4-8 seans, erkeklerde 6-8 seans gibi bir ortalamaya sahiptir. Nadiren sebebi bulunamayan seans sayıları uzamış, hatta kalıcı tüy kaybı olmayan olgular da vardır. Göz çukuru açık havada bütün gövde bölgelerine lazer uygulanabilir. Uygulama sırasında duyulan acı çok hafiftir. 10-15 gün içinde, yanmış olmasına rağmen cildin içinde kalan kıllar dökülecektir.

Lazer epilasyon tedavisinin tehlike ve komplikasyonları
Lazer tedavisi boyunca deri rengi ne değin açık olursa komplikasyon pek eksik olur. Tedavi esnasında güneşlenme, solaryum öğüt edilmez. Lazer tedavisi sonucu oluşabilecek bu gibi renk değişimleri tedavi edilebilirse de kendiliğinden de iyileşebilecek niteliktedir.

Kimler yaptıramaz?
Geçmişinde deri kanseri öyküsü olanlar, başvuru formu bölgesi ya da yakınında deri enfeksiyonu bulunanlar, Lazer ışınının dalga uzunlamasına karşısında kişisel hassasiyeti olanlar, İnfrared ışığa hassasiyeti artıran ilaçlar kullananlara önerilmez. Keza lazer ışığı beyaz, sarı ve kırmızı renkleri göremediği için bu renkteki kıllara etkisi olmaz. Hamilelerde, sedef gibi deri hastalığı olanlarda, sivilce ilacı kullananlarda, yürek pili olanlarda ve sara hastalarında da kullanılmıyor.  Lazer uygulamasının kanser gelişimiyle bir ilişkisi yoktur.

Kimlere uygulanabilir?
Lazer epilasyon adet görmeye başlanıldığı dönemlerden itibaren her yaşta yapılabilir. Nedeni ise bu dönemlerde hormonlardan dolayı tüylerin gelişimini tamamlamış olması. Ancak bu yöntem en ince ayrıntısına kadar beyaz tüylere sahip kişilere uygulanmıyor.

Operasyon öncesinde nelere dikkat edilmeli?
Işlem yapılmadan
4 hafta öncesinden ağda cımbız, epilatör ve tüy dökücü gibi kıl köklerine tesir edebilecek herhangi bir operasyon uygulanmamalı. 1 ay öncesinden itibaren gün ışığı ve bronzlaşmadan kaçınılmalı. Eğer kullanılan bir hap varsa uzmana mutlaka veri vermeli. Uygulamadan önce kimyasal peeling gibi uygulamalar yapılmamalı ve tüy sarartıcı madde kullanılmamalı. Bir hastalığın varlığında veri verilmeli.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın