rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Kirlilik Alzheimer riskini artırıyor

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Büyük şehirlerdeki kirliliğin, çocuklarda ve genç yetişkinlerde Alzheimer riskini artırdığı bildirildi. Montana Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırma çerçevesinde Meksika’nın başkenti Meksiko’da, 11 aylıktan 40 yaşına dek 203 kişinin otopsileri incelendi.

Kirlilik Alzheimer riskini artırıyor

BEYİNLERDE HİPERFOSFORİLE TAU VE BETA AMİLOİD PROTEİN SEVİYELERİ YÜKSEK BULUNDU

Araştırmada, alzheimer başlangıcına ve gelişimine işaret eden iki sıra dışı proteinin izi sürüldü ve otopsileri incelenen şahısların yüzde 99,5’inde hastalığın ayırt edici özellikleri görüldü. Yaşamları boyunca partikül-madde kirliliğine maruz kalan genç şehirlilerin beyinlerinde hiperfosforile tau ve beta amiloid proteini seviyelerinin yüksek olduğunu saptayan bilim adamları, bir yaşından ufak bebeklerde bile hastalığın erken evrelerinin izlerine rastladı.

Sonuçları “Journal of Environmental Research” dergisinde yayımlanan araştırma zarfında ayrıca alzheimerın iyi bilinen kalıtımsal tehlike faktörü Apolipoprotein E (APOE 4) de peşine düşüp takip edildi. Uzmanlar, bulguların, alzaymırın çocuklukta başladığını, yaş ilerledikçe APOE 4’ün durumu ve partikül kirliliğine maruz kalmayla benzer ilerlediğini gösterdiğine dikkati çekti.

Kirlilik Alzheimer riskini artırıyor

SAYI ARTACAK

Araştırmada hem APOE 4 taşıyıcılarında intihar olasılığının APOE 3 taşıyıcılarına oranla yüzde 4,92 yüksek olduğu gözlendi. başta 1906 yılında Alman bilim adamı Alois Alzheimer göre tanımlanan ve 65 yaş üstü kişilerde beyin dokularında ağır hasara niçin olan alzheimer hastalığı için hala etkili bir teşhis ve tedavi yöntemi bulunmuyor. Dünyada takriben 50 milyon alzaymır hastası olduğu varsayım ediliyor. 2050 yılına dek bu sayının 135 milyona yükselmesi bekleniyor.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın