rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Kemikleri Güçlendiren Besinler.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Kemiklerimiz , eklemlerimiz ve kaslarımız için doğru beslenmek çok önemlidir.Beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemeniz sağlığınız için kıymetli bir yatırım olacaktır.

Son yıllarda et gibi proteinli yemek yemek ağırlık kazandı.Oysa günde 100gr 150gr dan fazla et –tavuk vb. tüketimi kemikleriniz için bir risk oluşturmaktadır.Çünkü fazla protein kalsiyumun kemiklere yerleşmek yerine vücuttan atılmasına neden olur.Aynı şey aşırı kafein içindede geçerlidir..

Peki yararlı besinler nelerdir?

KALSİYUM – MAGNEZYUM: Otuzlu yaşlarınıza kadar beden kalsiyumu kemiklerde depolar. Kemiklerinizde yoğunluk zirveye ulaşır. Daha sonra vücut depolamayı bırakır.Artık ihtiyacınız olan kalsiyumu yiyeceklerden yeteri kadar almalısınız yoksa stokları kullanmak zorunda kalırsınız. Kalsiyum eklemlerinizi iltihaplanmalardan koruduğu gibi,kasların sağlıklı kasılıp gevşemelerini de sağlar.(Eksikliğinde kramplar artar)Aynı zamanda beynin sinirlerle daha rahat iletişim kurmasını, tansiyonun dengelenmesini ve kolon kanserinden korunmayı sağlar.

Süt-Yoğurt ve türevleri çok iyi bir kalsiyum kaynağıdır. 2 su bardağı ölçüsü yeterlidir.Fazlası kolesterolünüzü de olumsuz yönde etkiler.Yoğurt tercih edilir.

Yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum açısından da zengindir. Beslenmenize bu sebzeleri katmanız için pek çok sebep vardır. Magnezyumdan da zengindirler.Magnezyum kalsiyumun sinir sistemi üzerindeki etkisini dengeler.Badem, ceviz iyi bir Mg kaynağıdır.Ama tüketimi abartılmamalıdır.

D VİTAMİNİ : D vitamini kalsiyumun vücuda emilimini kolaylaştırır. Aynı zamanda eklem sağlığı için de önemlidir.En iyi D vitamini kaynağı güneştir.Deniz ürünlerinde de önemli derecede bulunur.

OMEGA-3 :Balıklarda, cevizde, keten tohumunda , avakadoda, semizotu, kıvırcık marul da vb bulunan omega-3 yağlar pek çok konuda faydalıdır. Eklem iltihaplanmasını azaltır. Menüsküs zarının yenilenmesinde de etkindir.Hayatınızdan balığı eksik etmeyin.

C VİTAMİNİ:Araştırmalar osteoporozdan kaynaklanan kemk kayıplarını ve yaşlanmaya bağlı kıkırdak yetersizliğinin tedavisinde C vitaminininde etkili olduğunu göstermektedir.Genç bir kıkırdak için C vitamini gereklidir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın