rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Kas Yırtığı Ve Tedavisi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

 Kas Yırtığı Nasıl Belli Olur? 

            Genellikle zorlanmaya bağlı oluşan kas yırtılmaları kendini şişlik ve şişlik olan bölgedeki şiddetli ağrıyla belli eder. Kas yırtılması olmasına rağmen kaslar hareket ettirilebilir.

 Kas spazmı

            Kas dokusu gevşeyebilen ve kasılabilen bir dokudur. Bu nedenle sürekli sabit pozisyonlarda oturmanın veya uyumanın ardından adelelerin sahip olduğu gevşeme özelliği yavaş yavaş ortadan kalkar. Bu durumun neticesinde kasılmaya bağlı olarak adele ağrıları orta ya çıkar. Bu tür ağrılar genellikle boyun ve bel bölgesinde görülür. Özellikle iş yerinde çalışırken veya sınıfta ders dinlerken adele gerginliğini önlemek için sürekli aynım pozisyonda oturmaktan kaçınmak, belirli aralıklarla hareket etmek ve kasları hareket ettiren egzersizleri yapmak gerekir. Kasın kasılma ve gevşeme fonksiyonları devreye sokulmadığı takdirde ilaçla kas gevşetilse dahi belli bir süre sonra tekrar kasılır ve ağrılar ortaya çıkar. 

 Kas Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir? 

            Kas zorlanması, kasın yırtılması veya zedelenmesi gibi sorunlar kişiyi zor duruma sokar. Kas yapısı gereği liflerin bir arada bulunmasıyla oluşur. Liflerde meydana gelen kanama, kasın yırtıldığı anlamına gelir. Meydana gelen kas yırtığı ve tedavisi için doktor kontrolünde olmak gerekir. Uygulanacak tedavi de kanamayı o bölgeden uzaklaştırmayı sağlar. Kas yırtığının olduğu bölgede ilk iki gün veya üç gün sürekli buz kullanmak kanamayı önemli ölçüde azaltır. Bu nedenle gün içinde üç kere 15-20 dakika buz uygulamasında bulunmak büyük önem taşır. Bu işlemi yaparken buz ile cildi direk temas ettirmemek gerekir. Ağrının sona ermesinin ardından uygulanacak fizik tedavi yöntemleri kası tekrar eski gücüne kavuşturur.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın