rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Bu hastalığın önüne geçilemediği takdirde kişinin ciddi sorunlarla karşı karşıya gelmesini sağlamaktadır. Belirtileri arasında yer alan nefes darlığı, aşırı halsizlik ve ayak bileklerinde oluşan şişmeler kalp yetmezliğinin belirtileri arasında başlıca olanlarındandır. Sık görülen bu belirtiler sabit olmayıp kişiden kişiye değişebilen faktörleri ele aldığından ötürü bunlar dışında da birçok farklı belirtisi bulunmakta. 

KALP YETMEZLİĞİ BELİRTİLERİ

Öksürük ve Hırıltılı Nefes Alıp Verme: Kalp yetmezliği çerçevesinde oluşan öksürükler genellikle inatçı olmakla beraber balgamda pembe renkli ve az bir miktarda kan görülmektedir. Bunun en büyük sebebi ise akciğerlere damarlardan gelen sıvı akışlarının artması üzerine olmaktadır.

Aşırı Halsizlik: Kişide oluşan aşırı halsizlikler rutin günlük aktivitelerin yapılmasında en büyük etken olmakta. Bu durum ilerledikçe daha şiddetli bir durumu inşa edebilir ve işe, markete, hatta 10 basamaklı merdiven çıkmakta bile zorlanmalar yaratabilir.

Nefes Darlığı: Kalp yetmezliği belirtileri arasında sıklıkla görülen nefes darlığı, malum kişinin hiçbir spor aktivitesi veya yürüyüş dahi yapmasına gerek kalmadan maruz kaldığı bir durumdur. Dinlenme saatinde bile oturur bir vaziyette hatta uyurken bile şiddetlenen bu nefes darlıkları kişiyi uykusundan uyandırabilecek bir güce sahip olmaktadır.

Zihin Karışıklığı: Bu rahatsızlık aşamasında kalp tam olarak işlevselliğini yerine getiremediğinden ötürü sodyum ve benzeri gibi kanda yer almakta. Bu da önemli dereceye sahip bileşenlerin seviye oranlarında oluşan dalgalanmalar hafıza gücünün zayıflamasını ve bilişsel yeteneğin azalmasını sağlamaktadır. Bu durum aynı zaman’da kişinin silsilesi bozukluklar ve benzeri durumlarında da görülebilinen bir belirti olarak meydana gelmektedir.

Çarpıntı: Kalbin görevi vücuda gerekli kanı belirli bir düzeyde pompalaması üzerinedir. Vücudun her bir noktasına yeteri kadar kanının pompalanması için fazladan çalışmaya gerek duyan kalp fazladan mesai harcadığı için kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. Genellikle bu tür hastalıklarda belirtilerin içerisinde yer alan çarpıntı, aynı zaman’da farklı bir rahatsızlığın da habercisi olabilmektedir. Bunun öncelikli olarak bir doktora başvurmanız sağlığınız açısından daha önemli olacaktır.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın