rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Bebek Tırnağı Nasıl Kesilir?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yeni doğan bebeklerde tırnak kesme işlemi ebeveynler için her ne kadar endişe verici olsa da aslında yapılması gerekilen bir işlemdir. Bebeklerde gelişmeyen ve düşünülmeden hareket eden kasların henüz gelişmemiş bir yapıda olması üzerine, bebeğiniz yüzüne ve vücudunun diğer kısımlarına tırnakları ile zarar verebilmektedir. Bebeğinizin kendine zarar vermemesi adına hafif işlemler ile bebeğinizin tırnağını keserek bunun önlemini alabilirsiniz. Ayrıca bebek bakımı içerisinde de oldukça önemli olan bebeklerde tırnak kesimi işlemleri hassas, nazik ve bebeğe zarar vermeden yapılması gerekilen bir işlemdir. Bunun yanı sıra düzenli ve tertipli şekilde bebeğinizin tırnaklarını kesmeniz gerekmektedir. Bebeğinizin tırnaklarını keserken, doğru zamanı yakalamanız lazım huzursuz bir bebeğin tırnağını kesmek kadar zor bir iş yoktur. Bu neden ile onu korkutmadan kesmeniz gerekmekte olup, ayrıca enfeksiyon gibi risklerin oluşmasına da engel olmalısınız.

BEBEKLERİN TIRNAKLARI NE ZAMAN KESİLMELİ?

Yeni doğan bebeğinizin tırnaklarını ilk olarak ilk birkaç hafta içerisinde kesmeniz daha uygundur. Bebeklerin dokusu gibi tırnakları da daha yumuşak ve narin oldukları için 2-3 haftalık oluncaya dek tırnaklarına karışmamanız daha uygun olacaktır. Fakat bebeğinizin tırnağı bu aralıktan evvel uzama gösteriyor ve bebeğiniz kendine zarar veriyorsa erken önlem alınarak bebeğinizi korkutmadan ve zarar vermeden yavaş bir şekilde kesebilirsiniz. Bebeğinizin tırnak kesimi esnasında dikkat edeceğiniz en önemli husus, tırnakların kesilmesi için gerekli olan tırnak makasında pas bulunmaması ve hijyenik olmasıdır. Bunların yanı sıra bazı yeni doğan bebekler uzun tırnaklarla dünyaya gelebilmektedir. Yeni doğmuş birkaç günlük bebeğin tırnağını sakın kesmeyin. Zarar verebileceğiniz gibi enfeksiyon kapmasına da neden olabilirsiniz. Bunun yerine bebekler için yuvarlak kesim eldivenlerden faydalanabilirsiniz.

BEBEKLERİN TIRNAKLARINI KESMEK İÇİN DOĞRU ZAMANI BEKLEYİN

Birçok anne ve bebek uzmanının da belirttiği gibi bebek tırnağı kesme işleminde mutlaka birinin daha yanınızda olmasına dikkat edin. Bir kişiyle oldukça zor olan bu işlem, size yardımcı olacak bir aile bireyi veya dostlarınızdan yardım alarak bebeğinizin tırnağını sorunsuz ve bebeğinizi korkutmadan gerçekleştirebilirsiniz. Siz veya diğer kişi bebeğinizi tutarak oyalarken, diğer ise bebeğin tırnaklarını sorunsuz bir şekilde kesebilecektir. Bebeğinizin tırnaklarını keserken mutlaka onunla iletişim halinde olun, kendisiyle konuşarak oyalanmasını ve size odaklanmasını sağlayın. Kesim işleminde önemli olan bir diğer husus kendi tırnak makaslarınızı bebeğin tırnaklarında kullanmayın. Bu işlem için özel üretilen bebek tırnak makası sayesinde rahatlıkça ve düzgün bir şekilde bebeğinizin tırnak temizliğini başarıyla yapmış olacaksınız.

Bazı bebeklerde tırnak sert olabildiğinden ötürü, tırnak kesimlerini bebeğinizin banyosundan sonra yapabilirsiniz. Ayrıca tırnakları keserken dipten kesmemeye özen göstermelisiniz aksi takdirde enfeksiyon kapma olasılığı yüksek olacaktır. Bebeğinizin ayak ve el tırnakları farklı kesilmelidir. Tırnak batığı ve benzeri rahatsızlıkların oluşmaması için ayak tırnakları küt, el tırnakları ise yuvarlak şekilde kesilmesi en idealidir. Daha iyi bir bebek tırnak bakımı sergilemek istiyorsanız tırnak törpüsü ile bebeğinizin kesilen tırnaklarını nazik bir şekilde törpüleyebilirsiniz.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın