rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Kalp Sağlığı İle İlgili Bilinen Yanlışlar

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

 Kalp için sürdürülen çalışmaların toplum tarafından da öğrenilebilmesi için sürdürülen farkındalık çalışmaları ile hastalığa neden olan durumlar, tedavi yöntemi öncesi, sonrası, yaşam şekli gibi bilgilerin öğrenilmesi çalışılıyor. Buna rağmen halk arasında dolaşan bazı bilgiler insanların yanlışlara sürükleyerek süreçlerin olumsuz etkilenmesine neden olmata. Bu yazımızda Kalp Sağlığı ile ilgili bilinen yanlışlardan bahsedeceğiz.

Kalp Hastaları Spor Yapamaz

Bu toplum içerisinde en çok bilinen yanlışlardan sadece birisidir. Her insan gibi kalp hastaları da güvenli ve doğru bir program ile sporunu yapabilir, vücudunu kontrol altına alabilir. Bazı uzmanlar, kalp hastaları için spor ve egzersizin yararlı olduğu, kalp kaslarının güçlendirilmesi için gerekli olduğunu ifade etmekteler. Bu durum ritim bozukluğu ya da kalp kapaklarında rahatsızlıklar bulunan kişiler için geçerli değildir.

Kalp Ameliyatı Gerçekleştiren Kişilerin Hareketleri Sınırlandırılır

Yapılan ameliyat türüne göre hastalar ameliyattan sonra hastalar bir ile 3 ay boyunca yataklı dinlenmesi gerekmekte. Hareket sınırlandırılması tamamen bir hikaye olup ameliyat sonrasında hastalar uyandırılarak ayağa kaldırılıyor, belirli bir süre yürütülerek herhangi bir sorunun olup olmadığı kontrol ediliyor.

Egzersiz Yapan, Dengeli Beslenen Kişiler Kalp Krizi Geçirmez

Kalp Hastalıkları kişilerin spor yapıp, yapmamasına, ideal kilola olup olmamasına göre meydana gelen bir durum değildir.  Düzenli spor yapan ve beslenmesine dikkat eden birçok kişi aileden gelen genetik faktörler sonucunda da kalp krizi geçirebilmektedir. Yapılan spor ve beslenmenin krizi büyük oranda azalttığını söyleyebiliriz.

Kalp Krizi Gençlerde Görülmez

Kalp Krizi, yukarıda da belirttiğimiz gibi genetik durumlara bağlı olarak da meydana gelmektedir. Özellikle gençlerin sağlıksız beslenmeleri, yüksek sigara kullanımı, hareketsizlik, obezite gibi durumları kalp krizinin meydana gelmesine neden olmaktadır.

Ailede Kalp Hastası Yok ise kalp Krizi Riski de Yoktur

Eğer ailede kalp hastası birisi var ise bu durum sizlerde de görülmesi olasılığını iki kat artırmakta. Ailede bu rahatsızlığın olmaması sizlerde de olmayacak anlamına gelmemekte. Yukarıda da belirttiğimiz üzere hareketsiz ve sağlıksız bir yaşam maalesef bu durumun meydana gelmesine neden olmakta.

Kadınlarda Kalp Hastalığı Görülme Olasılığı Daha Azdır

Menopoz dönemine kadar kadınlar Kalp Sağlığı bakımından erkeklere oranda yarı yarıya bir sik faktörü taşımaktadır. Menopoz döneminin aşılması ile başlayan risk faktörü kadınlar ile erkekleri eşitlemekte, hatta kadınları daha da öne çekmektedir. Kadınlarda belirli bir yaş grubu üzerinde iken görülme olasılığı ölümcül sonuçların meydana gelmesine de neden olmakta.

Belirli Bir Yaştan Sonra Bırakılan Sigara Bir İşe Yaramaz

Kalp Hastalığı genellikle sigara içen kişilerde 5 kat artış göstermektedir. Kalp Krizinin sebepleri arasında gösterilen sigara, tüketim oranına göre risklerini de artırmaktadır. Aynı zamanda sigaranın bir anda bırakılması kalp üzerinde ani etkiler meydana getirerek risk faktörlerinin de azalmasına olanak sağlamakta.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın