rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Anjiyo Nedir ve Riskleri Nelerdir?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Anjiyo bir kalp damar hastalığı olup, tıbbi terimiyle “Koroner Anjiyografi” adıyla anılan ciddi bir rahatsızlıktır. Günümüz yaşantısında bilinen en ölümcül ve iş gücü kaybına yönelik önemli hastalıklarını oluşturan alan kalp damar hastalıkları üzerine olmaktadır. Bu hastalıklar üzerine gerekli önemler alınmaması veya geç fark edilmesi durumunda ölümcül bir yapıya sahip olduğu belirtilmektedir. Zamanında fark edilmeyen bu tür hastalıklar damar tıkanıklığına neden olacağından ötürü kalp krizi ve diğer ölümcül ritim bozukluklarına dayalı olarak ciddi bir sürece itmektedir. Konumuzun devamında anjiyonun riskleri nelerdir ve koroner anjiyografi hakkında genel bilgileri sizlere sunacağız.

ANJİYO’NUN RİSKLERİ NELERDİR?

Tüm tıbbi girişimlerde de olduğu gibi anjiyografi hastalığında da önemli risk faktörleri bulunmaktadır. Fakat bu risk faktörleri teknolojinin gelişim göstermesiyle birlikte daha düşük bir seviyeye düşürülmüş ve bu doğrultuda birçok başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Risk orantısı üzerine istenmeyen vakalara bağlı olunarak kalp damar hastalığına ait teşhis edilmeyen ve aynı zaman’da buna bağlı olarak tedavisi yapılmayan darlıkların hasta üzerindeki risk oranı, anjiyografi riskinin daha üzerinde olmaktadır. Koroner anjiyografinin müdahalesi için en kısa zaman içerisinde hastaneye yatılması gerekmektedir. Yatış olur olmaz ilk etapta hastalığınız üzerine ilgili dosya hazırlanarak sizi muayene için belirli olan doktorunuza yönlendireceklerdir. Bu kapsamda muayene ve bir takım tetkikler neticesinde yapılması gerekilen işlemler için eğer engel olacak bir durumunu söz konusu değil ise, bu duruma bağlı olarak sizin kabul ettiğiniz ve imzaladığın form kapsamında koroner anjiyografi laboratuarına alınarak işlemler yapılacaktır.

KORONER ANJİYOGRAFİ NEDİR?

  • Bir tanı yöntemi olmaktadır.
  • Koroner arter yani kalp damarları içerisine özel bir sıvı ilaç verilerek röntgen ışınları yardımıyla görüntülenme işlemine denmektedir.
  • Anjiyografi cihazı hakkında gerekli tüm eğitimleri almış ve bu konu hakkında deneyimli doktorların yer aldığı laboratuarda yapılmaktadır.
  • Koroner anjiyografi her ne kadar ameliyat olarak bilinse de bu tanı tamamen yanlıştır ve ameliyat ile ilgili bir sağlık işlemi olmamaktadır.
  • Koroner anjiyografi için hasta uyutulmamakta ve işlemler sona erene dek hasta uyanık tutularak konuşması sağlanır.
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın