rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

İdeal kilo aralığının önemi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Obezite ile mücadelede, fazla kilonun estetik sonuçlarından çok sağlık konusundaki olumsuz etkilerini vurgulayan Op. Dr. Kaplan Baha Temizgönül, sağlıklı olanın güzel göründüğünü belirterek şöyle konuştu: “İdeal kilodayken karoser çok daha bereketli ve sorunsuz çalışır. İdeal kilomuz cisim kitle indeksimizin 18,5- 25 arasındaki halidir. Bir örnek verecek olursak: 160 cm boyundaki bir birey 48 kiloyken de, 63 kiloyken de gerçekte ideal kilosuna yakındır. Hedefimiz sadece ideal kiloda kalmak yok, hayatımızı bu sağlıklı kilo aralığında idame ettirmek olmalıdır” dedi.

Vücut Olumlama Hareketi

Son dönemde popüler olan vücut olumlama hareketi kampanyaları ile obezite ve kanser ilişkisini vurgulayan kampanyaların birbiri ile çatışıyor gibi algılandığını ve Avrupa’ da önemli tartışmalara yol açtığını söyleyen Op. Dr. Temizgönül şöyle konuştu: Reklam panolarındaki ve ekranlardaki mankenlerin hem artan bir şekilde sıfır cisim olacak değin incelmesi, ayrıca de fotoğraflardaki mankenlerin photoshop ile gerçeklikten uzaklaşacak değin inceltilmesi toplumdaki çekicilik algısını etkiliyor. Halk artan bir şekilde kendi görünüşlerinden daha eksik memnun olmaya başlıyorlar. Bunlara karşıt ve haklı bir tepki olarak ceset olumlama hareketi ortaya çıkıyor. Burada vurgulamamız gereken herkesin kendiyle barışık yaşamasıdır ve sağlık için fazla manâlı bir adımdır. Kilolar arttıkça, ideal kilodan uzaklaşılır, fazla şişman ve obez grubuna yaklaşılır. Obezite ile birlikte çoğu sağlık durumu sorunu artar. Obez kişilerdeki insülin direncinden kaynaklanan yüksek insülin seviyesi yükselir. Bu seviye yükseldikçe, insülin yarı hormonlar da kanser öncüsü hücrelerin çoğalarak kansere dönüşmesine zemin hazırlar.

Hayatımızdan kanseri uzaklaştırmak için; ideal kilomuzu korumalı ve beden kitle indeksimiz 25’den artı olmamalıdır ve günde 30- 60 dakika orta düzeyde veya 30 dakika yüksek tempoda, fiziki aktivite yapılmalıdır. Nebati ürünleri daha pozitif, yüksek kalorili, şekerli meşrubat ve işlenmiş kırmızı etleri daha eksik harcamak gereklidir. İdeal kilosunu perhiz ve egzersiz ile koruyamayan kişilerde obezite cerrahisi önerilir. Obezite cerrahisi olanlarda şeker hastalığı kaynaklı sorunların %92’sinin, yürek ve damar hastalıklarından kaynaklanan sorunların %59’unun azaldığını gösteren bilimsel yayınlar mevcuttur. Bu yüzden obezite cerrahisi, şeker hastalığı ameliyatı olarak da anılmaktadır.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın