rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Hamsi Çığırtası

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Malzemeleri

Yarım kilo salamura hamsi (tazesi de tercih edilebilir)

3adet orta boy yeşil biber

2 adet orta boy kuru soğan

2 adet yumurta

3 yemek kaşığı mısır unu

Yarım demet maydanoz

Taze nane

Yarım bağ pazı

Kızartmak için ayçiçek yağı

Yapılışı

Yapılışı: Yarım kilo salamura hamsi iyice temizlenir. Salamura hamsi olmayanlar  taze hamsi de kullanılabilir.   salaburalan yapıyorsanız  tuzunun akması için bol suyla yıkayın ve sonra biraz da su dolu bir kapta bekletin. Sapları temizlenen pazı yaprakları, iyice yıkandıktan sonra ince ince doğranır. 3 adet orta boy yeşil biber de küçük küçük doğrandıktan sonra pazı yapraklarının üzerine ilave edilir.

 Üzerine piyazlık şekilde incecik doğranan 2 adet orta boy kuru soğan ve yine incecik doğranmış olan yarım demet maydanozla bir tutam taze nane eklenir.

Suyu süzülen salamura hamsiler de eklendikten sonra üzerine 2 adet yumurta, 3 yemek kaşığı mısır unu  ilave edilir. Tüm malzemeler iyice karıştırılır. Yanmayan geniş bir tavada bol miktarda ayçiçek yağı kızdırılır. Yağ iyice kızdıktan sonra hazırlanan karışımdan birer yemek kaşığı alınarak tavada mücver gibi kızartılır.

Her iki tarafı da kızartılan parçalar servis tabağına alınır. Arzu edilirse soğuk veya sıcak olarak da servis edilebilir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın