rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Kalp hastalarına sıcak hava uyarısı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yaz geliyor, günler uzamaya, havalarda ısınmaya devam ediyor. Özellikle kalp hastaları artan sıcak havalarda daha itinalı olmaları gerekiyor. Büyük Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel, yaz döneminde özellikle kalp hastaları açısından ortaya meydana çıkan risklerle ilgili bilgi verdi.
Yücel, “Yazın gelmesi ile birlikte tatil planları yapılmaya şimdiden başlandı. Tatilin verdiği rahat ile birlikte millet kendilerini ayrıca ruhen hem de fiziksel olarak rahatlatmakta, birey kendini yenilenerek günlük hayatın streslerinden yürüyüp gitmek için çaba göstermektedir.
Ama birçok zaman tatil ile birlikte kalp sağlığını negatif yönde etkileyen hatalar, yürek krizleri ve hipertansiyon ataklarını da tetiklediği gözlenmektedir.
Haber bültenlerinde sıkca duyduğumuz sıcak hava ile birlikte ani kalp krizlerinden ölümlerde ortaya çıkmaktadır.
Kalp krizi, kalp yetersizliğinin kötüleşmesi, ritim bozuklukları ve hastanelere kalp hastalığı nedeni ile yatış oranları kış aylarında yaza kadar fazla daha yükselir.Kış aylarında hava kirliliği ve büyüyen solunum yolları enfeksiyonları bilhassa ,yürek yetersizliğinde kötüleşmeye ,soğuk hava sebebiyle koroner atardamar hastalarında damar spazmları ve göğüs ağrıları,kalp krizi, hatta ani ölümler görülebilmektedir. Bu yüzden yaz aylarında daha sık yürek rahatsızlıkları ortaya çıkar.” dedi.
 
NEDEN SICAK HAVALARDA ARTIŞ GÖSTERİR
Yürek hastalarının sıcak havalarda yani yaz döneminde daha itinalı olmalı gerektiğini belirten  Büyük Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel,
Yürek hastalarının büyük bir kısmı yaz günlerinde ,soğuk kış günlerine tarafından çok daha rahattır.Yakınmaları yazla birlikte kısmen rahatlayan yürek hastaları, bilhassa bu dönemde daha titiz olmalıdırlar.Kendini daha iyi hissetmenin verdiği rahatlıkla ,daha uzun ve efor gerektiren sporlar ile bazen ayrım etmeden sınırlarını zorlayabilmektedir. Hastalar bilhassa yaz döneminde diyetlerini gevşetmekte,ilaçlarını kendilerince azaltabilmekte yada adamakıllı bırakarak kendilerine zarar verebilmektedir. Yüksek sıcaklıklar ve yüksek nemin beraberinde getirdiği sıvı kaybı ,sağlıklı insanların bile zaman zaman zorlarken , yürek yetersizliği olan kişilerde ,yürek krizi geçirenlerde,koroner damar hastaları ve tansiyon hastalarında beğenilmeyen kötü sonuçlara yol açabilir. Bu nedenlerle kan basıncı ve kalp hastalarının özellikle yaz aylarında uyarı etmeleri gereken bazı kayda değer noktalar vardır.” diye konuştu.
 
NELERE UYARI EDİLMELİ?
Kalp ve tansiyon hastalarının sıcak havalarda nelere uyarı etmeleri konusunda bilgiler aktaran Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel, “Günün sıcak saatlerinde güneş aşağı uzun zaman kalınmamalı. Güneşlenmek yada egzersizler ancak güneş ışınlarının etkisi yitirdiği akşam saatlerinde ya da daha serin olan sabahtan erken saatlerde yapılmalıdır.
aşırı sıcak vücut ısısını da artırır. Karoser sıcak havada soğutma sistemini çalıştırmak için kan damarlarını genişlettiği için yürek atım hızı artar,cilde daha fazla kan gönderir ve terleme ile ısıyı azaltmaya çalışır. Oysa pozitif ıslak havalarda terleme  ile soğutma sistemi etkin çalışamaz. Damar genişlemesi ve kalp hızı artışına eşlik eden akıcı kaybı,kalbi oldukça zorlar ve uzun süre bu koşullarda çalışan kalpte mevcut problemler belirginleşip ,ağırlaşabilir. Göğüs ağrısı ortaya çıkabilir,kalp yetersizliği kötüleşebilir,kan basıncı düşebilir ya da sıcak stresi ve dengenin bozulması ile tansiyon fazla yükselebilir. Özellikle ihtiyar hastalarda bu durumlar önemli sonuçlara yol açar.
bu nedenle ilk kez su,meyve suyu,ılık çaylar almak üzere bol akıcı alınmalıdır. Hava sıcaklığı, günlük fizik aktivite ve kaybedilen suyun miktarına tarafından değişmekle birlikte günde en az 2 – 2.5 litre akışkan içilmelidir.
Yağlı yiyeceklerden ve sindirimi zorlama gıdalardan mutlaka uzakta durulmalıdır. Yürek hastaları daima fakat diyetlerini bozmamalı, bolca taze sebze sebze ve meyve tüketilmelidir.Bu besinler ayrıca bol istikrarsız içerirler,ayrıca de vitamin ,mineraller ve antioksidanlar açısından zengindirler. Içki ve kafein tüketiminden uzakta durulmalıdır.
Egzersizin türü ve düzeyini belirlemek üzere yürek doktoru ile görüşülerek ,bazı yaz sporları ,denize girmek dahil yapılabilir. Yapılan egzersizlerin kalp sağlığını gözetmek için olduğu unutulmamalı ve alıştırma için sınırlar zorlanmamalıdır.

Terlemeyi önleyen giysiler yerine açık renkli,bakımlı ,bol,ince kumaşlar seçim edilmeli,şapka giyilmelidir.
Doktorunuzla görüşmeden yürek ilaçlarınızı azaltmamalı,bırakmamalısınız.Uzun tatile, seyahate çıkmadan mutlaka kalple ilgili kontrolleri yaptırmalısınız.
Yukarıdaki öneriler böylece fazla yürek hastası için geçerli olmakla birlikte ,fazla çeşitli ve değişik ciddiyette yürek hastalığı olduğunu , hastalığınıza ve size yerinde en içten önerileri ,takibinizi yapan doktorunuzun verebileceği unutulmamalıdır.” diyerek sözlerine son verdi.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın