rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Gluten Diyetinde Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Ramazanda Glutensiz Beslenme

‘Glutene sağduyu enteropati’ olarak da adlandırılan çölyak hastalığı ince bağırsak tutulumu ile karakterize bir hastalıktır. Sağduyu kişilerde gluten içeren gıda alımından sonradan glutenin parçası olan ‘gliadin’ proteininin sindirilememesi sebebiyle ortaya çıkar. Genetik bir rahatsızlık olan çölyak hastalığı gerginlik, hamilelik, doğum sonrası da ortaya çıkabilir ya da aktif hale gelebilir

Çölyak Hastalığının Belirtileri

Hastalık her bireyde benzer belirtileri göstermeyeceği gibi belirtilerin şiddeti de kişiye tarafından farklılık göstermektedir. Siklet kaybı, bulantı, kusma, karın ağrısı, halsizlik, ishal, açık renkli ve fena kokulu dışkı, anemi genelde görülen başlıca belirtiler arasında yer alır.

Çölyak Hastalığının Tedavisi

Çölyak hastalığının tedavisi ‘glutensiz diyet’ uygulanmasıdır. Bu perhiz çölyak hastalarının ömür boyu uygulaması gereken bir beslenme düzenidir ve % 80 galibiyet oranına sahiptir. Diyetin esas prensibi diyetten gluten taşıyan arpa, buğday, çavdar, yulaf ve bunların ununda yapılan tüm besinlerin çıkarılmasına dayanır.

Çölyak Hastaları Ne Yememeli?

Buğday, çavdar,arpa ile bunların unundan yapılan her türlü gıda, ekmek, makarna, şehriye, bulgur çölyak hastalarının yememesi gereken besinler aralarında yer alır. Yulafta kontaminasyon riski bulundurması nedeniyle seçim edilmemelidir. Çölyak hastaları paketli gıda tüketirken de mutlaka etiket okuma alışkanlığı kazanmalı ve ‘gluten’ taşıyan besinleri tüketmemelidir. Bir Takım bireylerde süte aleyhinde alınganlık da görülebilir. Bu gibi durumlarda süt ve süt ürünlerinin de tüketimi diyette sınırlandırılmalı ve laktozsuz süt denenmelidir.

Buğday unu konmuş sütlü tatlılar, bulgur konmuş yoğurtlu ve sütlü çorbalar, bayat ekmek içi konmuş köfteler, bulgur konmuş kıymalı yemekler, bulgurlu sebze ve dolma, buğday unu ve yufkadan yapılan her türlü tatlı, şehriye,tarhana ve un çorbaları, bulgur pilavı,börek,bisküvi, makarna ve boza, bira çölyak hastalarının yememesi gereken besinlerdendir.

Çölyak Hastaları Ne Yiyebilir?

Çölyak hastaları gluten içermeyen her besini tüketebilirler. Tahıl grubundan pirinç ve mısırdan yapılan yiyecekler çölyak hastalarının rahatlıkla tüketebileceği besinlerdir. Ekmek seçimlerini darı ekmeğinden yana yapabilecekleri gibi glutensiz un ile kendi ekmeklerini yapabilir ya da piyasada yer alan glutensiz ekmekleri seçim edebilirler. bununla beraber piyasada yer alan glutensiz makarna , bisküvi de menülerini çeşitlendirebilmek için rahatlıkla tüketebilecekleri besinler arasında yer alır.

Çölyaklı bireyler beslenmelerinde süt, yoğurt, pirinç ve pirinç unuyla yapılan sütlü tatlılar, kırmızı et, tavuk,balık,yumurta, peynir, her türlü sebze-meyve, bal, reçel, pekmez, marmelat, pirinç ve sebze çorbaları, patates, meyve suları ve çaya yer verebilirler. Paketli ürün tercihi yapacakları vakit mutlaka ‘gluten içermez’ ibaresi yer almasına uyarı etmelidirler.

Çölyak Hastaları Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

 • Çölyak hastaları için ramazanda glutensiz beslenme daima olduğu gibi devam etmelidir. Öğün sayısı azalan ramazan da metabolizma yavaşlamasının önüne geçebilmek için öğün sayılarını arttırmalıdırlar.
 • Sahurda peynir, yumurta, bol yeşillik, süt veya yoğurt olan hafif bir kahvaltı seçeneğine yer verebilirler. Sahura glutensiz ekmek eklenmesiyle gün boyu daha pozitif tokluk hissi sağlamış olurlar. Ezan okunmasına yarım saat kala meyve ile hafif bir ara öğün seçim edebilirler. Tüm bireylerde olduğu gibi çölyak hastalarının da sahurda asgari 1 litre su tüketimine itina göstermeleri gerekir.
 • İftarda ise açılışı pirinç veya sebze çorbaları ile yaparak 15 dakika ara vermeli sonradan gıda seçimlerini yanına yoğurt ve salata yer alan eksik yağlı, hafif seçeneklerden yanlamasına kullanmalıdırlar. Su tüketimini sahurla iftar arasına yaymalı ve günde asgari 2,5 litre su içmelidirler. İftar sonrası yapacakları yarım saatlik yürüyüş ile ramazan boyu kilo problemlerinin önüne geçebilirler.

Çölyak Hastaları İçin 1 Günlük Örnek Mönü

Sahur:

 • Yumurtalı patates
 • 1 dilim az tuz peynir
 • Domates, salatalık, marul, maydanoz
 • 1 su bardağı süt
 • 2 dilim glutensiz ekmek
 • Ezan okunmadan 30 dk önce 1 porsiyon meyve + 2 adet ceviz içi

İftar:

 • 1 kase sebze çorbası
 • 3 köfte değin ızgara tavuk/balık (120 gr) veya 1 porsiyon kurubaklagil yemeği
 • 1 bardak ayran
 • 2 adet dolma (pirinç ile yapılmış) veya 1 dilim glutensiz ekmek
 • Söğüş salata

Ara Öğün:

2 porsiyon meyve

 

Beslenme Uzmanı Betül ANAMAS

Tarifleri için: Beslenme Uzmanı Betül Anamas

Instagram: @dyt.betulanamas

Facebook: Diyetisyen Betül Anamas

Dikkatinizi çekebilir: Ramazanda Kilo Vermek İsteyenler İçin 10 Altın Teklif

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın