rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Balık Kebabı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

1 kilo balık (Kılıç Torik Palamut)
Tuzlu
Karabiber
1 baş soğan suyu
8 defne yaprağı
Yarım fincan zeytinyağı
Yarım limon suyu
1 limon suyu (üstüne)

Bir kilo kılıç balığını (arınmış olarak) kuşbaşından azıcık oldukça büyük ve dört köşeli almak üzere kesmeli. Her bir parçanın bir tarafında derisinin kalmasına uyarı etmeli.
Tuz, biber ve soğan suyunu karıştırıp kuşbaşı doğranan balıklara döküp karıştırmalı, bir saat değin böylece bırakmalıdır.
Küçük şişlere parçaların deri göre bir balık, bir defne yaprağı bıçaklamak üzere her şişe beş altı parça takmalı, derisiz kalan parçalar varsa onları da aralarına koymalı.
Izgarayı ateşle ıslatıp, zeytinyağlı bir bezle en ince ayrıntısına kadar silip, yağladıktan sonra şişleri üzerine yatırmalı.
Bir kase içinde azıcık soğan suyu ve bir miktar zeytinyağı ve yarım limon suyunu çalkalayıp, karıştırarak şişleri çevirdikçe bir fırça ya da herhangi bir şeyle üzerlerine sürülmeli. Balık etleri kızarıp, piştikten daha sonra şişlerden çıkarıp, defne yapraklarını ayırarak tabağa almalı ve üzerlerine bol limon sıkarak, sıcak olarak yenmeli.

Anekdot: Her türlü balığın beslenme değeri bakımından öyle farkı yoktur. Onun için ucuz balıklardan da fazlasıyla istifade etmek mümkündür.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın