rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Bilinçsizlik örülüyor

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Dünya Afiyet Örgütü’nün (WHO) tüm ülkelere önerdiği aşı, Türkiye’deki 23 bin aile kadar reddediliyor.

sosyal ağ üzerinden bir araya gelen aileler, hastalıkları kontrol altına alıp, bağışıklık kazandıran aşıyı öğüt etmeyen hekim isimlerini birbirleriyle paylaşarak tıp yerine hacamata övgüler yağdırıyor. Sağlık Bakanlığı’nın rakamlarına kadar; aşıyı reddeden aile sayısı 2011 yılında 183 iken 2017 yılında katlanarak 23 bine çıktı.

Aşıyı reddeden ailelerin sayısının gün geçtikçe artmasının yanı sıra “aşının tıbbi ve hukuki zorunluluk” olmadığını öne sürenler, sosyal ağ üzerinden bir araya gelerek örgütleniyor. Üye sayısının 45 bini geçtiği aşının yükümlülük olmadığını ifade eden grubun çoğunluğunu çocuk sahipleri oluşturuyor. Aşıyı reddetmenin yasal zemininin tartışıldığı grupta, hastaneye gidilmemesi konusunda öneriler sunuluyor. En çok önerilen konuların başını ise “hacamat” çekiyor. Grup üyeleri, “Aşıları öğüt etmeyen, onaylamayan ya da çocuklarına aşı yaptırmayan, ebeveynlere hürmet duyan” diye nitelendirdikleri doktorların isimlerini birbirleriyle paylaşıyor. Aşısız çocukların aşılı çocukları hasta etmeyeceği öne sürülen grupta, “aşılanmamış çocukların sıfır tehlike taşıdığı, salgına sebep olmayacakları ve kolay hasta olmayacağı, hasta olsa bile çok daha hafif atlatacakları, bağışıklık sistemlerinin fazla daha güçlü olacağı” bilgileri paylaşılarak ısrarla tekrarlanıyor. Sağlık Durumu Bakanlığı kadar bu hafta yapılacak “Milletlerarası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi” de “umut veren, güzel gelişme” ifadeleriyle övgü alıyor.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın