rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Yürek için kayda değer alışkanlıklar

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Dolu yağlar, kolesterol ve sodyumu düşük beslenme

Yiyecek etiketlerini okuyarak hangi yiyeceklerden kaçınılması gerektiği ve ne dek tüketilmesi gerektiği öğrenilebilir. Et, süt, tereyağı, yumurta gibi hayvansal ürünler ve çoğu hazır-paketli ürünler batmış yağ içerir. Kırmızı eti eksik tüketmeli, yağsız tavuk ve hindi etini seçim etmelisiniz. Omega-3 yağ asitlerini içeren somon, ton balığı ve sardalya gibi balıklarını artı tüketebilirsiniz. Hazırlanmış gıdalarda, trans yağlar ve hidrojene bitkisel yağlardan uzak durun. Kolesterol değerleri meyve, sebze, kuru baklagil ve tam tahıllı gıdalarla lif alımı artırılarak dengede tutulabilir. Her gün 25 – 35 gram lif tüketilmelidir. Sodyum ise tamamlanmış etler, yumurtalar ve ekmek gibi birçok gıdada bulunur. Günde sadece 2 gram (1,5 dere kaşığı) ya da daha az harcamak için bilinçli bir uğraş sarf edilmelidir.

Kalp hızınızı artıran egzersizler yapın

Egzersiz, jurnal rutinin bir parçası olmalıdır. Hayat tarzına uyan bir aktivite belirlenmeli ve bunu yerine getirmek için vakit ayrılmalıdır. Yürek atış hızını artıran farklı setlerde 10-15 dakikalık öbür spor aktiviteleri yapılabilir. Mesela kısa ve tempolu edinmek üzere günde 2-3 kez yürüyüş yapılabilir.

Sigarayı mutlaka bırakın

Sigara içmek yürek hastalığı için manâlı bir tehlike faktörüdür. Sigara içenlerin kullanmayanlara kadar koroner atardamar hastalığından ölüm riskine yüzde 70 daha fazla yakındır. Sigara bırakıldığı vakit yürek gençleşmeye ve kendini tamir etmeye başlar. Hem, sigara dumanında bulunmak da sigara içmek dek kötüdür.

Kan basıncınızı ve kolesterolü adi seviyelerde tutun

Birincil iki maddeye uyumlu bir yaşam tarzının benimsenmesi durumunda kan basıncı ve kolesterol düzeyleri dinç bir aralıkta olacaktır. Kan Basıncı değerinin 120/80 mm Hg civarında olmalıdır. İdeal kolesterol seviyesi de diğer risk faktörlerine bağlıdır. Bu sayıları denetleme altında tutmak için bu göstergelerin düzenli olarak ölçülmesi ve doktorun önerdiği ilaçların kullanımı da önemlidir.

Stresten uzak durun

Müzik dinleyebilir, arkadaşlarınızla ya da aile üyelerinizle yürüyüşe çıkabilir ya da meditasyon yapabilirsiniz. Çokça gülmenin dışarıya stresi uzun vadede kontrol altına almanın bir başka yolu aktif sosyal hayattır. Konuşabileceğiniz arkadaşlarınızın olması önemlidir.

Yürek sağlığını koruyan bu 10 kayda değer besini sofralarınızdan eksik etmeyin

Balık: Somon, ton balığı, uskumru, ringa balığı ve alabalık gibi omega-3 oranı yüksek balıklar tüketilmelidir.

Kuru yemiş: Bir avuç badem ya da ceviz yenilmesi keza açlığınızı memnun etme edecek ayrıca de kalbinize muavin olacaktır.

Berry ailesi: Gün içerisinde tüketeceğiniz yoğurdun içerisine yaban mersini, çilek, kızılcık veya ahududu ekleyerek lif tüketimini artırabilirsiniz.

Keten tohumu: Yürek sağlığı açısından manâlı olan omega-3 yağ asitleri, lif ve fitotojenler içerir.

Yulaf ezmesi: Yüksek lif oranı ile kalp sağlığı açısından büyük tartı taşır.

Böbrek ya da siyah fasulye: Koyu renkli fasulyeler lif, B-vitaminleri ve mineraller bakımından oldukça zengindir.

Sarı-turuncu sebzeler: Havuç, tatlı patates, kırmızıbiber ve kabak gibi sebzeler yürek sağlığı için lif ve vitaminler ile doludur. Portakal, kavun ve papaya gibi meyveler de beta-karoten, potasyum, magnezyum ve lif bakımından zengindir.

Ispanak: Sandviç ve salatalarda marul yerine ıspanak seçim edilebilir.

Domates: Kış aylarında güneşte kurutulmuş çeşitleri bile likopen, C vitamini ve alfa ve beta karoten sağlar.

Bitter çikolata: Yürek sağlığınız için faydalıdır. Yalnızca en düşük yüzde 70 kakao içeriğine sahip olduğundan muhakkak olunmalı ve sınırlı bir şekilde tüketilmelidir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın