rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Yetişkinlerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Midenin ve karnın kasılıyormuş gibi hissedilmesi bağırsaklarda gaz olduğunun belirtisidir. Ağrılı bir sorun olan gaz sancısı en çokta orta yaş grubundaki kişilerde husule kazanç. Peki yetişkinlerde gaz sancısı nasıl geçer? Bağırsaktaki gazın değil edilmesi için kişiler ne yapmalıdır?

Midenin ve karnın kasılıyormuş gibi hissedilmesi bağırsaklarda gaz olduğunun belirtisidir. Ağrılı bir sorun olan gaz sancısı en çokta orta yaş grubundaki kişilerde husule kazanç. Peki yetişkinlerde gaz sancısı nasıl geçer? Bağırsaktaki gazın değil edilmesi için kişiler ne yapmalıdır?

Konuşurken, hatta yemek yerken içimize bir tedarik gaz girer. sonradan geğirerek bir kısmını çıkartırız, öteki bir kısmı da aşağı, anüse kadar gider. Bir Takım halk müziği konuşurken, yemek yerken çok gaz yutar. Bazılarında da bakterilere emrindeki olarak kalın bağırsaklarında gaz oluşur. Gaz ağrısı ara sıra doğum sancısı gibidir, aralıklı olarak gelip gider.

Nasıl çare edilir? Ne yapılmalıdır?

En doğru ve kolayı 1 kadeh ılık su içip (yavaş-yavaş), kuytu bir pozisyon almaktır. Yatmak en iyisidir. Çünkü bu bir safra kesesi ağrısı da olabilir, karın ağrısı da. Bir şeyler yiyip içmek; mideyi de, safra kesesini de yoracaktır. Ilık su gazınızı da dağıtacağından hepsine iyi kazanç.

Aşağıdaki öneriler gaz sorunundan şikayetçi olanlar için:

YAVAŞ YİYİN!

Bence işe ilk kez siz de gaz sorunu yaratan yiyeceklerin neler olduğunu araştırarak başlayın. Bir beslenme günlüğü tutarak yediğinizde sizi rahatsız eden yiyecekleri kaydetmeniz, daha sonra da bu yiyeceklerden kaçınmanız epeyce faydalıdır. Fasülye, soğan, brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, kabak, baklagiller, enginar, armut, elma, şeftali, erik, yumurta, tatsız sakızlar, tam tahıllı ekmek, bira, soda, süt ve dondurmanın gaz yapma olasılığı olan yiyecekler olduğunu bilmelisiniz. Kızartılmış, yağlı yiyecekler de mide boşalmasını geciktirip, doluluk hissinizi arttıracaktır. Bir süre yüksek lif taşıyan yiyeceklerden uzak durun. Bunları beslenmenize yavaşça haftalar içinde ekleyin. Sütün içindeki laktoza hassassanız veya buğdayda bulunan glutene alerjikseniz de aşırı gazınız olabilir. Düşük laktozlu süt ürünleri, yoğurt tüketin.

DOĞAL ÇÖZÜMLER

Gaz sorununuz için doğal bir çözüm arıyorsanız nane çayını deneyebilirsiniz. Nane yağı içindeki mentol’un spazm çözücü etkisi olduğundan sindirim sisteminizdeki yumuşak kasları rahatlatacaktır. Ama reflü sorununuz varsa nane çayı yerine papatya çayı da deneyebilirsiniz. Yiyeceklerinizi lezzetlendirmek için zerdeçal, zencefil ve rezene kullanmanız da şişkinliğinizi azaltacaktır. Probiyotikler kalın bağırsakta yaşayan dost bakterilerdir. Bu bakterileri taşıyan yoğurt ya da kapsüller kalın bağırsakta gaz üretimi yapan bakterileri sınırlayarak gaz sorunuyla mücadelede size tezgâhtar olacaktır. .

Tüm bu önerilere karşın gaz sorununuz devam ediyorsa mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına başvurmalısınız. Gaz sorununun daha önemli afiyet sorunlarının habercisi olabileceğini bilmelisiniz. Reflü sorunu, divertikülit, Crohn ile Ülseratif kolit gibi enflamatuar hastalıklarda gaz sorunu altta yatan hastalığa sinyâl edebiliyor. Özellikle bağırsak alışkanlığında değişiklik yaşayanlar, kronik ishal veya kabızlık sorunundan yakınanlar ve ailesinde kalın bağırsak hastalığı hikayesi olan kişilerin gaz sancılarını ciddiye almalarında avantaj var. Bu durumda doktorunuz altta yatan bir sorun olup olmadığını iyi anlamak için bir takım araştırmalar yapacak ve yerinde çare planını oluşturacaktır. şikayetleriniz devam ederse süt ürünlerini beslenmenizden adamakıllı çıkarmanız da gerekebilir. Benzer şekilde gluten alerjiniz varsa buğdaydan kaçınmalısınız. Bu önerilere ufak porsiyonlar halinde yemek yemeyi, yediklerinizi adamakıllı çiğnemeyi de ekleyin. Heyecanlı, sinirli ve aceleyle yok, yavaş, şen, kuytu bir şekilde yemek yemeği alışkanlık haline getirin. Sakız çiğnemekten, sert şekerlemelerden ve içeceklerinizde kamış kullanmaktan kaçının. Sorbitol ve mannitol gibi suni tatlandırıcılardan uzaktan durun. Bunlarla birlikte sigara içmemek ve uyumlu alıştırma yerine getirmek da probleminize iyi gelecektir.

 

Yetişkinlerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın