rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Yaylalarda Adım Atacak Yer Kalmadı: İmar Barışı Tamamen Karadeniz’in Yeni Tümör ‘Beton’

31 Aralık 2017 yılından önce yapı edilen kaçak yapıları yasallaştıran İmar Barışı, Doğu Karadeniz’in yaylarının bitki örtüsünün eğri kentleşme olmasının önünü açtı. Trabzon ile Giresun sınırındaki, eğri yapılaşma sebebiyle az daha yer kalmayan ve doğal güzelliği değil olan Sisdağı Yaylası’nda, 1070 kaçak yapının sahiplerinin tamamı, İmar Barışı uygulamasından adet edinmek için başvuru yaptı.

Erdoğan ‘Rezil Ettik’ Demişti: Ayder Yaylası’nın Yeni Hali Sosyal Medyanın Gündeminde – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’n Rize’deki Ayder Yaylası için “Ayder’i kirlettik, rezil ettik” demiş ve Doğu Karadeniz yaylarını gündeme getirmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da “Hiç kimse kusura bakmasın, kaçak yapılar yıkılacak” açıklaması yapmıştı. Bu açıklamaların ardından Trabzon, Rize, Giresun ve Gümüşhane illerinin valilikleri inşa yoğunluğu gelişen ve doğal güzellikleri bozulan yaylalar için harekete geçmişti.

4 bin 106 firari inşa için felaket kararı alındı.

s-e5f38f596eb6fb93e6bac6b9c2af72039ec93c DHA’nın aktardığına kadar, ilk olarak Trabzon’da 1750, Giresun’da 1700, Rize’de 350, Gümüşhane’de ise 306 olmak üzere toplam 4 bin 106 kaçak yapı için afet kararı alındı. Bölgede birincil yıkımlar Uzungöl Tabiat Parkı’nı da bünyesinde bulunduran Trabzon’un Çaykara ilçesinde gerçekleştirildi. İlçede 6 yaylada saptama edilen 573’ü tamamlanmış, 203’ü yapım aşamasında, 776 firari yapı için harekete geçen ekipler Çaykara ve Köprübaşı ilçeleri sınırlarında yer alan Barma Yaylası’nda ilk yıkımı gerçekleştirdi.

Oysa kaçak inşa sahiplerinin artan tepkileri üstüne yıkımlara ara verildi.

s-10c0f111b1fb14d8945129db839d55c686f200

İmar Barışı’ndan faydalanmak için 183 bine yakın kullanım yapıldı.

Karadeniz’de Binlerce Kaçak Yapıya ‘İmar Barışı’ Başvurusu: ‘İş Çığırından Çıktı’ – Türkiye genelinde getirilen İmar Barışı uygulaması, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaylalarda inşa edilen ve yıkım kararı alınan firari yapı sahiplerini harekete geçirdi. Doğu Karadeniz’de firari yapı sahipleri ’Yapı Tescil Belgesi’ edinmek için illerdeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvuru yaptı. Trabzon’da 110 bin, Rize’de 38 bin, Giresun’da 20 bin, Gümüşhane’de 13 bin ve Artvin’de 1400 dolayında olmak üzere 183 bine yakın başvuru formu oldu.

Neredeyse kaçak yapılarla kaplanan Sisdağı Yaylası’ndaki yapıların sahipleri de İmar Barışı’na başvurdu

Neredeyse kaçak yapılarla kaplanan Sisdağı Yaylası’ndaki yapıların sahipleri de İmar Barışı’na başvurduYaklaşık Olarak kaçak yapılarla kaplanan Sisdağı Yaylası’ndaki yapıların sahipleri de İmar Barışı’na başvurdu 5bced3849edeb45e530a7865.jpg Trabzon ile Giresun sınırında bulunan ve iki ilin ortak kullandığı 2 bin 182 metre rakımlı Sisdağı Yaylası da toplam 1070 kaçak yapı nedeniyle bölgede çarpık yapılaşma yaşanan yaylalar aralarında yer alıyor. Eğri yapılaşma sebebiyle adeta yer kalmayan ve doğal güzelliği yok olan Sisdağı Yaylası’nda kaçak inşa sahiplerinin tamamı ’İmar Barışı’ uygulamasından yararlanmak için başvuru formu yaptı. Plato sakinleri inşa büyüklüğü ve kat sayısına göre ödeme yaptıkları Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden Yapı Tescil Belgesi almaya başladı.

‘Başvuruma onay geldi, kafamız rahatladı’

s-dab4c3a19406f93ad0b164573e0627a9549899 Yaylada firari yapısı olan ve İmar Barışı için e-devlet üzerinden başvuru yaptığını anlatan Mete Civil, başvurusunun kabul edildiğini ve rahatladığını şöyle anlattı:

“Başvuruma onaylama geldi, evin fotoğrafını çekip metrekaresini ölçtüm. Devlet ona göre bir layık oluşturacak, biz de ona kadar hareket edeceğiz. İmar affı bizi kafa olarak rahatlattı. En azından biri bir şey dediği zaman arkamızda devlet var. Sistem üzerinden 80 metrekareye 1080 lira bir fiyat çıktı.”

31 Aralık 2017 tarihinden daha sonra yapılan yapılara Yapı Tescil Belgesi verilmeyecek.

s-18f4543967c850016343305ff8d92dd6224af2 İmar Barışı ile Doğu Karadeniz Bölgesi’nde firari yapılara bağışlama getirileceği açıklanmış uygulamayı fırsat bilen bir takım vatandaşların yaylalarda inşaatına başladığı betonarme kaçak yapılar da sıkı takibe alındı.İmar Barışı,  31 Aralık 2017 tarihinden önceki yapıları kapsıyor. Bu tarihlerden sonra yapılan yapılara ise Inşa Kayıt Belgesi verilmiyor ve sahiplerine 1 yıldan 5 yıla dek hapis cezası öngören hukuki operasyon başlatıyor.

‘Yaylalardaki kaçak yapılaşmanın bir şekilde yasaya adapte edileceği söyleniyor’

İmar Barışı’nı Fırsat Görenler İnşaata Başladı: Karadeniz Yaylaları Kaçak Yapılarla Doldu – Doğal ve Tarih Değerleri Koruma Derneği Başkanı, KTÜ Öğretim Üyesi Dr. Coşkun Erüz ise imar hakkı olarak geçen yönetmelikle birlikte, bölgedeki yaylalardaki firari yapılaşmanın da bir şekilde yasaya adapte edilerek affedileceği yönünde söylemler olduğunu belirtti. Buradaki esas amacın keza şehir yerleşimlerinde bulunan imarlı alanlardaki kaçak yapıların yasayla birlikte düzenlenmesi ve kayda alınması hem de vergilendirilerek ülkeye kazandırılması olduğunu kaydeden Dr. Erüz, şöyle devam etti:

“Meralar ve yaylalar, Otlak Kanunu denilen özel bir kanunla birlikte, kendine has bir kanunu olan ve milli kamuya ait olması gerekli olan alanlardır. Bu kanuna göre bu alanlar devletin koruması altındadır ve özel tapuya, mülkiyete konu edilemez oysa tayin yapılabilir. Bölgemizdeki bütün yaylalarda olağandışı şekilde bir kaçak yapılaşma var. Trabzon sınırları içerisindeki meralarda 85-90 bin civarında inşa var. Meraların belli başlı amacı, hayvancılık ve ülkenin tarımsal üretimine takviye vermektir. Bu yapılardan azami 30-40 bini amacına uygun bir şekilde inşa edilen yapılardır. İşin fena tarafı, bu yapıları yapan ırk bir zaman daha sonra yaylanın reel sahibi olan yani meraları amacına yerinde kullanıp hayvancılık yapan reel yaylacıları da ’Koku yapıyorsun, hayvanların pislik yapıyor’ diyerek rahatsız ediyor ve dışlıyorlar.

‘Bu yapıları yasalaştırırsak yayla denilen kavramı ortadan kaldıracağız’

s-7fb29a4baf43086e07ac2daff014da75ed5050

Tatbik otlak bütünlüğünü ortadan kaldırıyor. derhal bu yapıları yasalaştırırsak yayla denilen kavramı ortadan kaldıracağız. Yönetmelikle bu insanlara hak verirsek, cüzi rakamlar karşılığında yasalaştırırsak devlet daha büyük kayıplarla karşı karşıya kalır. Bu yapılan başvuru formu iyi niyetle yapılıyor fakat sonucu iyi niyetli olmayacak. Çünkü bu, fırsatçılığa yeni bir kapı açıyor. İmar Barışı yaparak sosyal barış yapmıyoruz. Ülke kaynaklarını barıştırmıyoruz, heba ediyoruz. Gerçek köylü olan reel hayvancılık yapan yaylalarda yer açamazken hiçbir hakkı olmayan, büyük şehirlerde keyif için yaylalara gelen insanlara yargı veriyoruz. Bu da adalet etmeyene ülkenin kaynaklarını tahsis etmek anlamına geliyor. Dolayısıyla 81 milyonun hakkı 80 bin konut sahibine peşkeş çekiliyor.”

Yaylalardaki yapılaşma sosyal medyanın da gündeminde: ‘Meralarımıza konut yapılamaz’

Yorum bırakın