rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Türkiyedeki Milyonerler Kulübüne Yaklaşık 18 Bin Kişi Daha Katıldı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

 Gelin BDDK verilerine yakından bakalım… 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlenen bilgilere göre hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan yurt içi yerleşik mudi sayısı, geçen yılın 11 ayında 17 bin 941 kişi artarak 126 bin 805e yükseldi.

Milyoner başına düşen ortalama mevduat yaklaşık 6 milyon 659 bin lira olarak hesaplandı.

Söz konusu dönemde milyonerlerin mevduatlarının 422 milyar 406 milyon lirası yerel para cinsi, 418 milyar 883 milyon lirası döviz tevdiat hesabı, 3 milyar 165 milyon lirası da kıymetli maden depo hesaplarından oluştu.

11 ayda yurt dışı yerleşik milyoner sayısı ise 5 bin 453 kişi arttı.

BDDK verilerine göre, yurt dışı yerleşik milyoner sayısı 2017nin ocak-kasım döneminde 5 bin 453 kişi arttı. Yurt dışındaki milyonerlerin sayısı kasım sonu itibarıyla 12 bin 485e ulaşırken, hesaplarındaki para miktarı da 77 milyar 358 milyon lira olarak hesaplandı.Yurt dışı yerleşik mudilerin bankadaki mevduatlarının 6 milyar 715 milyon lirası yerel para, 70 milyar 362 milyon lirası yabancı para ve 281 milyon lirası da kıymetli maden depo hesaplarından oluştu.

Öte yandan milyoner göçü Meclis gündemine taşındı.

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması için Meclis Başkanlığı’na ilettiği soru önergesinde, şunları kaydetti:

“2016’da Türkiye’yi terk eden milyoner sayısı 6 bin. Yurtdışına taşınan eğitimli, beyaz yakalı sayısı on binlerle ifade ediliyor. Ocak-Haziran 2017 arasında sadece İngiltere’ye pasaport almak için müracaat eden yatırımcı sayısı yüzde 25 artmıştır. Beyin göçü ortaokul seviyesine düşmüştür. 2017’de eğitim için yurt dışına gitmek isteyen öğrencilerin oranı yüzde 30 artmıştır. Bu veriler göstermektedir ki kendileri ve aileleri için bir gelecek öngöremeyen iyi eğitimi ve maddi olanağı olan kişiler Türkiye’yi terk etmekte ve bu durum ülkemiz açısından sosyal, kültürel ve ekonomik derin kayıplara neden olmaktadır.”

New World Wealthin yaptığı araştırmaya göre, 2016 yılında 6 bin milyoner Türkiyeyi terk etti.

Milyoner Göçmenler Sıralamasında İlk Beşteyiz: 6 Bin Türk Milyoner Türkiyeyi Terk Etti… – onedio.comMilyoner Göçmenler Sıralamasında İlk Beşteyiz: 6 Bin Türk Milyoner Türkiyeyi Terk Etti… – onedio.comÜlkelerde Gelir Dağılımının adil dağılıp dağılmadığını ölçen Gini sayısı (0-1) Sıfır a yaklaştıkça Adil uzaklaştıkça adil dağılım olmadığını gösteriyor.En Adaletsiz Dağılım1) ABD2) TÜRKİYE3) İsrailEn Adaletli Dağılım1) İzlanda2) Norveç3) Danimarka pic.twitter.com/H6XsvR7foI— Özcan KADIOĞLU

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın