rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Suudi Arabistan’dan Tesla’nın rakibine 1 milyar dolarlık yatırım

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
 
Kaliforniya merkezli elektrikli otomobil üreticisi Lucid Motors demin herhangi bir elektrikli araba modelini üretmeye başlamasa da Tesla’nın en büyük rakiplerinden biri olarak görülüyor. Şirketin kendisini Tesla’ya muhalif olarak konumlandırmasının yanı sıra otonom lüks otomobiller üretmeyi planlaması da bu rekabet durumunu ortaya çıkarmış durumda. Şirket Lucid Air isimli 643 kilometre menzile sahip elektrikli otomobilini 2016 yılında tanıtmış ve CES2017’de aracın bir prototipini sergilemişti. Buna karşılık mali zorluklar sebebiyle üretime az önce başlayabilmiş değil.

 

Lucid Air’in piyasaya sürülmesine destek olacak 

Bu zaman zarfında şirketin satılacağı konuşulurken Suudi Arabistan’ın Halk Yatırım Fonu(PIF), şirkete 1 milyar dolardan fazla yatırım yapacağını açıkladı. Çevre dostu bir ekonomi inşa etmek nedeniyle Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Muhammed bin Selman kadar yönetilen PIF, bu yatırım ile şirketin birincil elektrikli otomobili Lucid Air’in 2020 yılında piyasaya sürülmesine yardım olacak. Fondan gelecek olan para; Arizona’da bir fabrika yapı edilmesi ve araba üretimine başlanması için kullanılacak.

 

Suudi Arabistan ekonomisini petrole bağımlı olmaktan kurtarmaya çalışan PIF, halihazırda Japon teknoloji devi SoftBank’ın yönettiği ve yenilikçi teknolojilere odaklanan Vizyon Fonu’nun da en büyük destekçisi konumunda. Buna ilave olarak PIF’ın elektrikli otomobillere ilgisi olduğu da bir süredir aşina bir hakiki. Mart ayında Tesla hisselerinin yüzde 5’e yakın kısmını satın bölge ve Tesla’nın en büyük hissedarlarından biri haline gelen PIF, Tesla’nın özel bir işletmeye dönmesi halinde hisselerini 420 dolardan satın alabileceğini de açıklamıştı. 

 
Keza Bkz.Tesla fabrikasında yangın çıktı 

PIF’ın açıklamasının arkasında Lucid Motors’un hisseleri gün içinde yüzde 12’nin üstünde bir büyüme gösterdi. Üretim planlarını ilk olarak 2018’e sonrasında ise 2019’a tecil etmek zorunda kalan şirketin bu yatırım ile en geç 2019’da üretime başlayacağı tahmin ediliyor. 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1

Yorum bırakın