rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Sahte Pasaportla Gittiği Almanya’da Çalıştı ve Emekli Oldu: 48 Sene Sonra ‘Belgede Sahtecilik’ Suçundan Hakkında Dava Açıldı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Trabzon’da meydana gelen olayda sözde, 48 yıl önce Almanya’ya işçi olarak gitmek isteyen Musa K., kuzeni Veysel K.’ya ait pasaporta kendi fotoğrafını yapıştırdı. 85 yaşındaki Musa K. Almanya’da çalışıp emekli olduktan sonradan kesin dönüş yaptı. Tekrar pasaport için başvuru yapan Musa K.’nın ‘resmi belgede sahtecilik’ yaptığı ortaya çıktı. 

Yıllarca Türkiye’ye gelip gitti ama yaptığı anlaşılmadı.

s-a73af2291993279a0dc2ffc880a46cd59be20bİddiaya göre, 1970 yılında Musa K. ve Veysel K., Almanya’ya işçi olarak gitmek için dilekçe yaptı. Veysel K.’nın başvurusu onaylanırken Musa K.’nın başvurusu onaylanmadı. Bunun üzerine kuzeninin pasaportuna kendi fotoğrafını yapıştıran Musa K., Almanya’da bir fabrikada işe girdi. Yıllardan Beri Türkiye’ye gelip giden Musa K.’nın yaptığı sahtecilik ayrım edilmedi. 15 sene önce ise Musa K., emekli olarak Türkiye’ye muhakkak dönüş yaptı.

Kuzeninin adına bitmiş pasaport başvurusu yaptığında ortaya çıktı.

s-c1533822cc283f3b91da557348267ea2812ce5DHA’nın haberine kadar, Musa K., 3 sene önce Almanya’ya yakınlarını ziyaret etmek için kuzeni Veysel K. namına baştan pasaport talebinde bulundu. Veysel K. namına onaylanan pasaportunun teslimi için bekleyen Musa K. yerine kargo yetkilileri Veysel K.’nın torunu Mustafa K.’ya ulaşınca durum açığa çıktı. Mustafa K.’nın dedesinin pasaport başvurusunun olmadığını söylemesiyle birlikte şart polise bildirildi. Yapılan incelemelerde pasaportta bulunan kimlik bilgilerinin Veysel K., fotoğrafın ise Musa K.’ya ait olduğu ortaya çıktı.

Soruşturma başlatıldı.

s-33045cebd7c42a1942bd6db2921fbdd29140f8Soruşturma zarfında Musa K., Veysel K. ve Mustafa K.’nın ifadeleri alındı.İfadesi alınan Musa K., iki kuzenin benzer anda başvuruda bulunduğunu ve kendisine çıkmadığını belirtirken, Veysel K.’nın o dönemde rahatsız olduğunu ve anlaşarak kendisinin gitmesine karar verdiklerini belirtti. Veysel K. adında Almanya’da çalıştığını, emekli olup Türkiye’ye döndüğünü sonra ise, yeniden Almanya’ya gitmek için pasaport çıkarttığında Veysel K.’nın torunu Mustafa K.’nın durumu açıklığa kavuşturduğunu belirtti.

2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

s-e2dd7a21ac9d71b1659779b5644be7bdf594edResmi belgede sahtecilik suçlamasından nedeniyle 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Musa K., mahkeme esnasında O zamanlar gençtik, anlamadan bir cehalet yaptık. Bu yöntemle yurt dışına çok giden oldu o zamanlar. Bazı dönemler izinli olarak Türkiye´ye geldim. Yeni pasaportum için Veysel´in torunu aradılar, o da kimlik bilgilerinin dedesine, fotoğrafın ise bana ait olduğunu söyledi. Yaptığım yanlış ortaya çıktı” diyerek kendisini savundu.Ailelerin davacı olmamasıyla beraber dava ileri bir tarihe ertelendi.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın