rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Sağlık Durumu çalışanlarına çocuk istismarı ve gizlilik eğitimi verildi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Eğitime Millet Hastaneleri Başkan Yardımcısı Zikrullah Tüfekçi, Acele ve Afetlerde Sağlık Durumu Hizmetleri Şube Müdürü Barış Kara, Ruh Sağlığı Bölüm Sorumlusu Uzman Salih Şimşek ve sağlık durumu çalışanları katıldı. Umay Aytin tarafından gerçekleştirilen eğitimde, ’Çocuk İstismarı, Ihmal ve çocuklara Gizlilik Eğitimi’nin nasıl verilmesi gerektiği üstünde bilgiler paylaşıldı.

Aytin, eğitimde istimrar türlerinden bahsetti ve somut istismar ve cinsel istimrar kadar duygusal istismarın da çocukları ileriki yaşlarda negatif etkileyeceğini vurgulayarak, son yıllarda büyüyen istismar vakalarının kayda değer bir sebebinin de ailelerin çocuklara mahremiyet eğitimini veremediklerinden kaynaklandığını söyledi.

Yaklaşık iki saat süren eğitimde İstismar konusunda ebeveynlerin bilinçlenmesi gerektiğini ve çocuklara istemedikleri bir durumla karşılaştıklarında “hayır” demeleri gerektiğinin öğretilmesinin istismar vakalarının önlenebilmesindeki önemine değildi.

Rize Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepecik, yaptığı açıklamada, özellikle çocuk istismarının önlenebilmesi için çocuklara iki yaşından itibaren mahremiyet eğitimi verilmesi gerektiğine vurgu yaparak, geleceğimizin inşasını oluşturacak çocukların eğitimli, huzurlu ve güvenli bir ailede yetişmesi sonucunda dinç bireyler olabileceğinin altını çizdi.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın